Kırışıklıklarınızdan Kurtulmak Mı İstiyorsunuz ?

Kırışıklıklarınızdan Kurtulmak Mı İstiyorsunuz ?

Kuruluk kırışıkları: Gerilen, nemden yoksun, soluk ve mat bir cildiniz varsa; krem sürülmemiş cildi yatay olarak uzatıp başparmaklarınızdan yukarı doğru çektiğinizde minik kırışıklar ortaya çıkar.
Kuru ciltler gerginleşir, pul pul dökülür, çatlar. Zamanla cilt üzerindeki çizgiler daha belirgin hale gelir. Klima ve kalorifer, sigara, alkol, hatta temizlik ve bakım işlemleri de cildin koruyucu tabakasına zarar verir. Ayrıca su içmeyenlerde cilt susuz kalır.

Uzmanlar faktörlerin etkisiyle, cildin her gün yaklaşık yarım litre sıvı kaybettiğini tahmin ediyor. Yağlı kremler, cilt yüzeyinde ince bir tabaka oluşturarak suyun buharlaşmasına engel olurlar. Termal su içeren bazı kremler, yoğun nem takviyesi yaparken, cildin kendi nem dengesini kazanmasına da yardım ediyor.

Güneş kırışıkları: Cilt ışıltısını ve elastikiyetini kaybettiği için mat ve kuru bir hal alır. Göz çevresinde ve yanakların üzerinde dikey kırışıklar oluşur.

Güneşe uzun süre korunmasız bir şekilde maruz kalmanın olumsuz sonuçları “foto yaşlanma” olarak nitelendirilir. Uv ışınları kuruluğa yol açar. Koruyucu ürünlerden sadece kumsalda yararlanılması gerektiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Cildiniz havanın aydınlık olduğu her saatte, kışın da güneş ışınlarından etkilenir. Bu yüzden kışın bile evden çıkmadan yarım saat önce yüzünüze güneş koruma etkili krem sürünüz, böylece erken yaşlanmaktan kurtulabilirsiniz.

Yaşlılık kırışıkları: Göz ve dudak çevresinin yanı sıra yanaklarda, çene altında veya boyun bölgesinde yavaş yavaş gelişmeye başlayan kırışıklar, ciltte zamanla derin ve kalıcı izler bırakır. Kolajen ve elastin liflerin yoğunluğunu yitirmesi nedeniyle yüz çevresinde, özellikle çene altında gevşeme ve sarkma olur.

Menopoz döneminde östrojen seviyesinin düşmesiyle birlikte cildin kolajen ve elastin üretimi de azalıyor. Menopoz kaynaklı hormon azalması, yüzeydeki lipidlerin ve suyun %25’inin ve kolajenlerin %30’unun kaybına neden oluyor. Bunun sonucunda da cilt yağ ve nem depolama yeteneğini yitiriyor, daha hassas, kuru ve ince bir görünüm alıyor. İncelen cilt yumuşaklığını kaybediyor. Hücre yenilenmesini destekleyen kremlerle teniniz ışıltısını tekrar kazanır.

Etiketler:

« | »

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz