Makyajsız Makyajı

MAKYAJSIZ MAKYAJI

İnsanlık, ortaya çıktığı andan itibaren köşeden dönmeyi, kıssadan hisseyi elde etmek ister. Ölmeden yaşamak, çalışmadan zengin olmak, çalışmak zorunda kalınca da yorulmadan çalışmak, nefret edilmeden sevilmek… Her zaman bunun arayışında olduk. Zaman artık bize bunun tersine işlediği örnekleri de sunuyor karşımıza. Yarın ölecekmiş gibi yaşayan, yorgun ve işlevsiz kalmamak için çalışan insanları çok görüyoruz. Bu ikililerin daha küçük ölçekli versiyonları da var. Bir tanesi de bu yazıya konu olan versiyonu; makyajsız gözükmek için çaba sarfetmek.

İnsan doğası makyajlı olmadığından, bu şekilde gözükmenin çaba haline gelmemesi gerekiyor fakat artık yaşadığımız dünyanın şartları o kadar yorucu ki destek almadan başarıya ulaşmak çok zor. Soluduğumuz havadan, tenimize temas eden güneşe; içtiğimiz sudan, tükettiğimiz gıdalara kadar en doğal olması gereken elemanların yapaylığı, bizi doğal görünmek için ekstra çaba sarfettiriyor mecburen.

Ama mesele doğal olduğu zaman en temel olan öğe, daha az ürün kullanmak oluyor. Kozmetik ürünlerinin temel amacı; zaten var olan bir şeyi ortaya çıkarmak, yoktan var etmek değil. Bunun bilincine vararak yapılan makyaj uygulamaları daha dikkat çekici oluyor, çünkü dikkatleri çektiği yön genelde güzel bir yön. Yüzünüz üzerinde etkili bir kapatıcıdan katmanlar oluşturarak, doğal ten renginiz ile kaynaştırma yaparsanız doğal görünümünüze en yakın halinize geleceksiniz. Çünkü sivilceler, siyah noktalar ve diğer bozukluklar doğal olamaz.

Cildin kabasını aldıktan sonra, önceliği gözlerinize verin. Gözler, sizin ruh halinizin yansımasıdır. Yorgun haldeyseniz bunu direkt olarak gözlerinizden ele verirsiniz. Bunun için hafif bir kapatıcıyı aşağıya doğru yumuşak hareketler ile ten renginizle kaynaştırırsanız, yorgunluk belirtileri olan torbaları ve kırışıklıkları azaltırsınız.

Yanakları eskiden hafifçe tokatlayarak pembe rengi verilirdi. Hala daha yapılabilir fakat saat başı yanakları tokatlamanın lüzumu yok. Onun yerine yaz günlerinde bronzlaştırıcı kremler, kış günlerinde allıklar ile yanaklarınıza, özellikle de elmacık kemiklerinize istediğiniz görüntüyü verebilirsiniz. Tabi ki burada da ten renginize en uygun ürünü seçmek ve aşırıya kaçmadan kullanmak çok önemli.

Gözlere yapılan makyajın kaçışı olmaz. Eyeliner ve far hemen dikkat çekme çığlıkları atmaya başlar. Ama bu durumdan da kurtulabilmemiz için maskara kullanırsak bir sorunumuz kalmaz. Hafif tonda kullanılan bir maskara, makyaj olmayan bir gözde inanılmaz bir fark yaratır. Gözün diğer bölmeleri sadeliğini koruduğu için, maskara kirpiklerinizin doğal görünümü zaten o şekildeymiş imajını kolayca verir.

Eğer ihtiyaç duyuyorsanız alın ve çene bölgesini pudra ile destekleyebilirsiniz. Ten renginiz ile aynı tonda belki bir-iki ton daha koyu renk bir pudra tercih edebilirsiniz. Ancak yanaklarınızda pudrayı tercih etmeyin. Çünkü yanaklara uyguladığınız çok hafif allık, ona kendi parlaklığı görüntüsünü vereceği için pudrayı uygulayarak bunu kaybetmemeniz iyi olur.

Yüz hatlarınızı daha belirgin yapmak için ise fırça kullanırsanız faydalarını göreceksiniz. Ama burada işin ufak bir sırrı var; eğri fırça kullanmak. Elmacık kemiklerinizi sınır tutarak dikey aşağıya doğru fırçayı uygulayın. Burun ve kenarları için ise, aynı fırçayı burnun kenarlarındaki çizgileri takip ederek yine dikey aşağıya doğru çizerek keskin sınırlar varmış gibi bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bu makyajın temelini dayandırdığınız önlemlerin ne kadar büyük önem taşıdığını bir kere daha hatırlatalım. Cildinizi temiz tutmak, kalitesine güvendiğiniz markaları kullanmak, aşırıya kaçmamak bunların en başında geliyor. Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde, yukarıdaki makyaj uygulamalarını beş dakikada yapıp etraftaki bir çok insanı kıskançlık ve hayranlık duygularıyla doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.