Mehmet Öz’ün Diyetini gördünüz mü ?

İngilizce bir kısaltma olan DASH Diyeti (Dietary Approaches to Stop Hypertension), meyve ve sebzeleri, düşük yağlı veya yağsız süt ürünlerini ve tam tahılları bir araya getirerek kişilere, sadece 14 günde yüksek tansiyonu düşürdüğü kanıtlanan yüksek lif ve düşük yağlı bir beslenme programı sunuyor. Yüksek tansiyonu düşürmenin yollarından biri sodyum alımını azaltmaktır. DASH Diyeti, tuz yerine İtalyan sosu, limon biber karışımı veya zencefil, kişniş, tarçın, kimyon ve portakal kabuğu gibi karışımlarla hazırlanan 5 karışımlı Çin baharatı gibi aromalı sos ve baharatlar kullanmanızı öneriyor. Izgara et veya sebzelerle birlikte iyi gidiyor.

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün (NIH) kolesterol düşürmeye yönelik TLC diyeti

Bu diyet, beslenme programınıza bitki sterolleri eklemeyi önerir. Bu bileşikler kolesterolün vücut tarafından emilimini önlemeye yardımcı olur. Bitki sterolleri, kase margarin, buğday tohumu, susam ve şam fıstığı gibi çeşitli gıdalarda bulunur. Yapılan bazı araştırmalar, günlük beslenme programınıza 2-3 gram bitki sterolü eklemenin kolesterolünüzü yüzde 15’e kadar düşürebileceğini gösteriyor. Bu gıdaları hayatınıza dahil etmeyi deneyin. Bunu yapmak, salata veya çorbalarınıza susam serpiştirmek veya haftada birkaç kere bir avuç fıstık yemek kadar basit olabilir.

Akdeniz diyeti

Akdeniz diyetinin demirbaşlarından biri de, zeytinyağı, kuruyemiş, ve yağlı balıklar (somon, sardalya, uskumru) gibi gıdalarda bulunan yüksek miktardaki sağlıklı yağ içeriğidir. Bu yağlar size sadece daha fazla enerji vermekle kalmaz aynı zamanda daha uzun süre tok tutar. Diyetinize daha fazla sağlıklı yağ katmak için haftada 3 kere, 3 çeşit sağlıklı yağ tüketmeye çalışın.

Vücudunuzu stresten koruyun

Gözlerinizin, cildinizin ve karaciğerinizin sağlığını bu üç güçlü besin maddesiyle koruyun.

Gözleriniz için Lutein

Yaşınız ilerledikçe gözlerimiz, görmemize ciddi zararlar verebilecek bir hastalık olan maküler dejenerasyona karşı hassaslaşır. Lutein gözlerinizi, görme kabiliyetinizi etkileyen oksidatif stres ve serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur. En az 8 mg içeren multivitamin kullanabilir veya günlük dozu kıvırcık lahana, papaya ve yumurta gibi gıdalardan alabilirsiniz.

Cildiniz için çinko

Bu besin maddesi 24 saat nöbetçi cilt mekaniği görevi görür. Çinko dış etkenlerden tahriş olan cildinizi onarır. Bu madde, hücre gelişimi ve yenilenmesini harekete geçirerek dokuları onarır. Çinkoyu gıda takviyesi halinde kullanın. En az 8 mg içeren multivitaminleri tercih edin. Çinko aynı zamanda gravyer peyniri, çedar peyniri, yoğurt, kuru fasulye, istiridye, yengeç ve ıstakoz gibi gıdalarda da bulunur.

Karaciğer için glukosinolat

Karaciğeriniz, vücudunuzu toksinlerden arındırır. Glukosinolatlar, detoks işlemine yardım eden enzimleri düzenleyerek karaciğerinizi korumaya yardımcı olur. Bu önemli bitkisel gıdayı almanın en iyi yolu kara lahana, Brüksel lahanası ve karnabahar gibi besinler tüketmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.