Prostat sonunuz olmasın!

Erkeklerin korkulu rüyası prostat tedavi edilebiliyor… Prof. Dr.
Halim Hattat ”Pek çok erkek, idrar sorunları nedeniyle günlük aktivitelerini
yaparken strese kapılıyor, bunun beraberlikte olmasından çekinip cinsellikten
bile soğuyabiliyor. Bu durumda cinsel terapiden faydalanabiliyoruz” diyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Androloji Bilim Dalı Başkanı ve Aile Sağlığı Araştırma
Derneği Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, prostat sorunlarının erkeklerin seks
hayatını nasıl etkilediğini anlatıyor.

PROSTAT’IN CİNSEL HAYATA ETKİSİ:

Prostat hastalıkları orta yaş ve üzeri erkeklerin en sık karşılaştığı sağlık problemleri arasında yer alıyor. İyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri ya da prostat iltihaplanmaları; idrar problemlerine yol açarak hem fiziksel yakınmalara yol açar hem de erkekleri psikolojik yönden etkiler.

Bunun yanında pek çok erkek gerek prostat hastalıkları gerekse uygulanan tedaviler nedeniyle cinsel problemlerle karşılaşır.

PROSTAT ENFEKSİYONU NEDİR?

‘Prostatit’ denilen prostat enfeksiyonu dünyada 50 yaş altı erkeklerin üroloğa başvurmasının en sık nedeni olarak tanımlanıyor. Hatta bir araştırmaya göre erkeklerin yarısı hayatlarının bir noktasında prostat enfeksiyonundan yakınıyor. Bu problemde prostat şişiyor ve hassaslaşıyor.

‘Prostatit’te penis bölgesinde, kasıklarda, belde ve karında ağrı oluşabiliyor. Bunların yanında cinsel sorunlar dagörülebiliyor. Prostat iltihaplanmaları ağrılı  boşalmaya, meni yani spermde kan görülmesine, hatta ileri dönemlerde erken boşalmaya neden olabiliyor.

PROSTAT ENFEKSİYONU TEDAVİ EDİLEBİLİNİYOR MU?

Prostat enfeksiyonu bakteriyel bir sebebe bağlıysa antibiyotikler ile tedavi ediliyor. Bakteriyel olmayan vakalarda mesane boynunu ve prostatı rahatlatan ilaçlar, ağrı kesiciler, fizik tedavi, sıcak banyolar veya prostat masajı gibi tedavilerden yararlanıyoruz.

Altta yatan sorunu çözünce bu sebepten kaynaklanan cinsel sorun da tedavi oluyor. Eğer erkekte süregelen prostat şikayeti ile ilgili performans endişesi gibi bir sorun oluştuysa, o zaman cinsel terapiden faydalanabiliyoruz.

PROSTAT KISIRLIĞA SEBEP OLUR MU?

Oluşabilir. Tedavi sırasında kullanılan ilaçlar sertleşme bozukluğu da yaratabilir, cinsel isteği azaltabilir. Ancak testislerde sperm üretimi devam eder. Bu durumda yardımcı üreme tetkiklerinden faydalanarak çocuk sahibi olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.