Saç Dökülmesini Engelleyebilirsiniz !

Günde kaç tel saç dökülürse durum vahimdir?

 

Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal olarak kabul ediliyor. Ancak uyguladığınız bakımlara rağmen saçlarınız bir aydan uzun süre dökülüyorsa, mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurun.


Modern çağ saç döker diyorlar, doğru mu?

 

Aslında günümüzde saç dökülmesinde çok da büyük bir artış yok. Ancak çalışma ve yaşam koşulları nedeniyle kariyer sahibi bazı kadınlar, bu sorunu daha çok yaşayabiliyorlar. Bunun da nedeni; iş yaşamından kaynaklanan stres, bakımlı görünmek amacıyla saçlara sıkça yapılan boya ve fön gibi zarar veren uygulamalar, kullanılan doğum kontrol hapları. Ayrıca kadınlarda tiroit sorunundaki artış da, saç dökülmesinde bir başka önemli nedeni oluşturuyor.
Saçlar kendini yeniler mi?

 

Hemen her yetişkinde ortalama 100-150 bin adet saç bulunuyor ve bunlar ayda ortalama 1 santim uzuyor. Her bir saç teli için büyüme evresi ortalama 4 yıl. Ancak bir kısım saç telleri büyürken, bir kısmı da yaklaşık 3 ay süren dinlenme evresinde oluyor. Son evreye giren saç dökülüyor.

 

Mezoterapi: Derinin orta tabakasına enjeksiyon ile yapılan bir tedavi şekli.  Mezoterapi, uygulanan tedaviyle saç diplerindeki kıl köklerini besleyerek saçların canlanmasını sağlıyor.
İlaçlar: Tablet şeklinde ağızdan, bazıları ise losyon şeklinde olan ilaçlar saçı kökünden besleyip nemlendiren, yaşlanma karşıtı buğday tohumu yağı içerikli ve bunlara ek olarak aminoasit, E vitamini, B vitamini, çinko, magnezyum, yağ asitleri ile antioksidanlar içeriyor. Son derece faydalı olan ilaçların en az 3 ay süreyle kullanımları gerekiyor.
Tonik ve Losyonlar: Tonik ve losyonlar da saç dökülmesinde oldukça yarar sağlıyor. Ancak bu ürünlerin mutlaka bir cilt hekimi tarafından önerilmesi gerekiyor.
İstediğimiz şampuanı kullanabilir miyiz?

 

Yağlı saçları kuru saç formülü, kuru saçları da yağlı saç formülü ile yıkamaktan kaçının. Saçınız yağlı ise daha sık, örneğin 2 günde bir yıkayın. Çünkü saçlar yağlanırsa, daha çok dökülür.

 

Fırça kullanmak sakıncalı mı?

 

Sık ve sert fırça kullanmayın. Aksi halde saçlarınızın dökülmesine neden olursunuz. Saçlarınızı zarar vermeyecek yapıda olan, tercihen kıl fırça ile tarayın. Sık aralıklı tarak kullanmayın.

 

Kuruturken dikkat edilmesi gereken bir şey var mı?

 

Saçlarınızın havlu veya saç kurutma makinesiyle değil, mümkünse doğal halinde kurumasını sağlayın. Nemliyken taramamaya da dikkat edin. Çünkü nemli saç daha dayanıksız olduğu için daha kolay dökülebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.