Yanlış ayakkabı ayağı bozuyor

Vücudun yükünü taşıyan ayaklarda birçok faktörün etkisiyle ciddi sorunlara neden olabilen şekil bozuklukları meydana geliyor. Bu faktörlerden biri de yanlış seçilmiş ayakkabılar…

Genetik etkenler, kas hastalıkları, düztabanlık ve diyabet gibi faktörler, Halluks Valgus denilen ayak şekil bozukluğunun oluşmasına neden oluyor. Sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar da sorunun oluşmasında önemli rol oynuyor. ‘Hem moda hem de ayak sağlığı’ diyen kadınlar için Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Sezgin Sarban, ayak sağlığını koruyacak önerilerde bulundu.

Ayakkabı seçiminde yapılan hatalar nedeniyle kadınlarda ayak şekil bozukluklarının çok daha fazla görüldüğünü belirten Dr. Sarban, ayakta şekil bozukluğuna neden olan 7 etkeni şöyle sıraladı:

1- TOPUKLU VE SİVRİ BURUNLU AYAKKABILAR

Topuğu 8-10 cm’den yüksek ve sivri burunlu ayakkabı giymek ayakların en büyük düşmanı. Topuklu ayakkabı ayağın ön kısımlarına büyük yük binmesine neden oluyor. Bir de üzerine ayakkabının sivri burunlu olması parmakları sıkıştırıp üst üste bindiriyor. Bu durumda da başparmak ikinci parmağın üzerine biniyor ve şekil bozukluğu meydana geliyor.

2- GENETİK YATKINLIK

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi ayaktaki şekil bozukluğunda da genler büyük rol oynuyor. Özellikle anne tarafında bu sorunu yaşayan kişilerde sorunun ortaya çıkması olası.

3- DÜZTABANLIK

Düztaban kişilerde orta ayakta normalde olması gereken ark düzleşiyor. Bu nedenle zaman içerisinde gelişen kas dengesizliği ayakta şekil bozukluğuna neden olabiliyor.

4- KAS HASTALIKLARI

Ayakta şekil bozukluğunun oluşumunda kasların büyük önemi bulunuyor. Eğer kişide herhangi bir kas rahatsızlığı varsa kaslarında deformite çok daha kolay oluşuyor. Sonuç olarak da kasların yıpranmış olması parmakların birbirlerinin üzerine çıkmasına neden oluyor.

5- DİYABET HASTALIĞI

Diyabet vücutta birçok organa etki ediyor. Ayak da diyabet hastalığının zarar verdiği bölgeler arasında.Ayaktaki his kusuruna bağlı olarak yaralar ve parmaklarda şekil bozuklukları oluşabiliyor

6- İLERLEYEN YAŞ

Yaşın ilerlemesiyle birlikte deformite artıyor ve kaslar elastikiyetini kaybediyor. Hayatı boyunca hiç ayakkabı giymeyen birinin dahi 60 yaşından sonra ayaklarında şekil bozukluğu oluşabiliyor.

7- DANS ETMEK

Dansı meslek olarak yapanlar parmak uçlarında uzun süre durdukları için bu bölgede deformiteler meydana geliyor. Özellikle çocukluk çağından itibaren bale yapanların ergenlik döneminde ayaklarında şekil bozuklukları meydana geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.