ALS (Amiyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı

ALS hızla ilerleyen ve sinir hücrelerinin kontrol ettiği istemli kaslarda görülen istisnasız ölümcül bir nörolojik hastalıktır. ALS hastalığı, motor nöronların kademeli dejenerasyonu sonucu ölümle sonuçlanan motor nöron hastalıklarından birisidir.

Motor nöronlar beyin, uç beyin ve omurilikte bulunan, sinir sistemi ile vücudun istemli kasları arasında iletişimi sağlayan hayati kontrol sistemine hizmet eden sinir hücreleridir. Beyindeki motor nöronlardan(üst motor nöronlar) gönderilen mesajlar önce omurilikteki motor nöronlara(alt motor nöronlar), oradan da belirli kaslara iletilir. ALS hastalığında üst motor nöronlar ve alt motor nöronlar önce dejenere olur, sonra da ölür.
Motor nöronlar fonksiyonlarını tam olarak yerine getiremediklerinde, kaslar yavaş yavaş zayıflar ve daha sonra kaslarda göz görülür seğirmeler meydana gelir. Son olarak beyin istemli kaslar üzerindeki kontrolünü tamamen kaybeder.

ALS Belirtileri
ALS belirtileri başlangıçta göz ardı edilen çok küçük belirtiler olabilir. ALS’nin erken belirtileri arasında
• kaslarda seğirme,
• kramp,
• kaslarda sertleşme,
• bacak ve kol kaslarında zayıflama,
• burundan konuşma,
• çiğneme ve yutma güçlüğü
yer almaktadır.

ALS vücudun birçok uzvunun hareket kabiliyetini etkiler. Hasta zamanla kollarını, bacaklarını ve vücudunu hareket ettiremez hale gelir.

ALS Hastalığı Nedenleri
ALS hastalığının nedenleri ve bir grup insan bu hastalığa yakalanırken diğer insanların neden yakalanmadıkları henüz bilinmemektedir.

Kimlerin ALS Hastalığına Yakalanma Riski Fazladır?
Amerika Birleşik Devletlerinde yaklaşık 20 bin – 30 bin arası ALS hastasının olduğu ve her yıl yaklaşık 5 bin kişiye ALS teşhisi koyulduğu belirtilmiştir. Türkiye’de ise 2 bin – 5 bin arası ALS hastası olduğu tahmin ediliyor. ALS’ye dünya genelinde yakalanan hastaların çoğunda genetik olarak bu hastalığın görüldüğü tespit edilmiştir. Dolayısıyla aile bireylerinden birinde ALS hastalığı görülmüş ise kişinin ALS hastalığına yakalanma riski daha fazla olabiliyor. Bunun yanında ALS hastalığı genellikle 40 – 60 yaş arası kişilerde görülmekte ancak daha genç ve daha yaşlı kişilerde de hastalık meydana gelebilmektedir. İstatistiklere göre hastalığın erkeklerde görülme riski kadınlara göre daha yüksek.

ALS Teşhisi Nasıl Konuluyor?
ALS teşhisi kişide görülen belirtilerden ve bir grup test yardımı ile nörologlar tarafından koyulabiliyor. ALS teşhisinde kullanılan testler arasında EMG (Elektromiyografi), NCV (Sinir iletim testi), MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) testleri yer almaktadır.

ALS Hastalığı Tedavisi
Günümüzde ALS hastalığının tedavisi henüz bulunamamıştır. Hastalık için dünya genelinde kullanılan tek ilaç “Rilutek” isimli ilaçtır. Rilutek isimli ilacın glutamat salınımını azaltarak motor nöronların hasarını indirgediğine inanılmaktadır. ALS hastaları ile yapılan çalışmalarda, ilacın özellikle yutma güçlüğü çeken ALS hastalarının ömrünü birkaç ay daha uzattığı belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.