At Kestanesinin Faydaları

Latince Adi: Aesculus Hippocastanum..

At kestanesi, 15-20 metre yüksekliginde, kalin gövdeli, baharda beyaz çiçekler açan, üzeri dikenli yesil meyvali bir agaçtir. Avrupa,Anadolu, Orta ve Güney Asya ülkelerinde yabani olarak bulunmakta ayrica park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetistirilmektedir…

 

 

İçindeki Maddeler:

Aci madde, tanen, saponinler, aesculin ve aescin denilen 2 glikozid mevcuttur. Tohumda bunlara ek olarak nisasta, sekerler ve yag da bulunur..

Tibbî Etkiler: ASaponinler, birçok bitki türünde oldugu gibi at kestanesinde de bulunan öksürük ilacidir. Gögsü yumusatirlar.Bu etki tatli kestanenin yapraklarinda da görülebilir. At kestanesinin en önemli 2. etkisi özellikle toplardamarlarin tonusünü arttirarak onlari daraltmasi ve kilcal damarlardaki porlari (delikleri) küçülterek dokulara sivi geçisini engellemesidir.

Bu etkiler sayesinde toplardamar genislemesi olan varis ve hemoroidlerin tedavisinde, kirik çikik, burkulma ve darbelerden ileri gelen vücuddaki sismelerin engellenmesi ve iyilestirilmesinde kullanilir. Çünkü bu gibi olaylarda sismenin sebebi kilcal damarlardan dokulara sivi sizmasidir. Sıklıkla bacaklarda olusan varislere bagli yaralarda da at kestanesi uygulanabilir.

Vücuda kuvvet verir. Güçlü bir antioksidandir. At kestanesi yagi ciltteki çatlaklara iyi gelir ve kirisikliklari azaltir.

 

At kestanesinden hazirlanan merhem ve yaglarda harici olarak yine varis tedavisinde kullanilabilmektedir.

At kestanesinin sislik indirici etkisinden, böbrek ile idrar kesesi arasinda kalan taslarin düsürülmesi için defaydalanir. Tasin tahris edici etkisiyle sisen idrar yolu (ureter), geçisi tikar. Atkestanesinin tesiriyle sislik iner, geçis açilir ve tasin düsme ihtimali artar.

Bunun icin, 50 gr. kurutulmus yaprak ve çiçek 1 lt suda kaynatilarak günde 3-4 bardak içilir…

Dr. Adil ASIMGIL

Güzellik Uzmani Suna Dumankaya, göz altlarinda, burun kenarlarimda, yanaklarda beliren kilcal damarlar için At Kestanesi Kürünü tavsiye ediyor.

Ciltteki Kilcal Damarlari Gideren At Kestanesi Yagi :

Bu tedavi de At Kestanesinin kabugu kullanilacaktir. At Kestanesi kabugu rendelenir ve cam bir kavanoza konur. Rendelediginiz kabuklarin üzerini örtecek sekilde sizma zeytinyagi ilave edin. Kavonozu 20 gün güneste bekletin ve aksamlari çalkalayin. Bekleme süresi bitince, karisimi süzün. Süzdügünüz karisimi, her sabah, damarli bölgelere sürün.

Bu uygulamayi en az 1 hafta uygulayin.Böylece yüzünüzde çikan kilcal damarlardan kurtulucaksiniz.
Bu kürü, cilt kirisikliklarinda ve varis tedavisinde de kullanabilirsiniz.

At Kestanesi ile Yapilan Losyon Tarifi :

4-5 tane atkestanesi rendelenir. 2 tane atkestanesi yapragi ile birlikte 2 su bardagi suyun içinde bir tasim kaynatin. 15-20 dakika demlendirin, soguduktan sonra süzün.
Hazirlanan losyon, ödem yapmis ayak ve bacaklarda, agriyan eklemlerde rahatlikla kullanilabilir.

Günümüzde birçok botox etkisi yapan krem, vücut bakim ürünü ve sikistiricilarda atkestanesi bulunuyor. Romatizmal agrilar, kas agrilari, saç dökülmesi, yüzdeki günes lekeleri, damar agrilari ve gögüslerin toparlanmasinda son derece etkili olan atkestanesi, hemoroit tedavisinde kullanilir; bacaklardaki variste dolasimi düzenler, agrilari dindirir, gevsemis boyun derisini sikistirir.

Evde at kestanesi yagi yapmak için sonbaharda olgunlasan tohumlar kabugundan çikarilip rendelenir. Bir kavanozun üçte biri at kestanesi ile doldurulur, geri kalanina saf sizma zeytinyagi konulur ve kizgin güneste 45 gün bekletilir. Her aksam çalkalanir. Daha sonra süzülür, bir cam siseye doldurulup serin yerde saklanir. Ihtiyaç hissedilen her durumda sikayet edilen tüm vücut bölgelerinde bu yag rahatlikla kullanilabilir. Göz çevresi kirisiklari, kilcal damar çatlamalari ve gevsemis boyun derisinin düzeltilmesi için her aksam yatmadan birkaç damla yag ile yüze ve boyuna masaj yapmak faydalidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.