Bal Kabağı Tatlısı Yapımı

Mevsimi geldiğinde kesinlikle yapmanız gereken bir tatlı olan balkabağı tatlısını sofralarınızda görsel bir şölene çevirmek sizin elinizde. Dış görüntüsüyle iştahınızı kabartacak olan bu tatlıyı ısırdığınız anda ğazınıza şerbeti akacak. İşte bu mükemmel tatlının tarifi ve yapım aşamaları:

Bal Kabağı Tatlısı Yapımı

Malzemeler:

Balkabağı
Toz şeker
Tahin
Pekmez
Ceviz

Not: Malzemeleri her zaman göz kararı kullanıyorum, çünkü kabakların tatları her zaman birbirinden farklı oluyor ve farklı oranda şeker gerektiriyor. Rengi turuncu yani olabildiğince rengi koyu olan kabakları tercih edin, rengi koyu kabakların tadı daha güzel oluyor daha oldun oluyorlar. Rengi sarıya dönük bir kabağınız varsa pekmez ve şeker oranını ona göre artırmalısınız.
Hazırlanışı:

Kabakları önce kalın bir bıçak ile uygun ölçülerde kesin.
Sonra sebze soyacağı ile kabuklarını soyun, bıçak ile soyacaksanız bıçağı kendinize doğru değil diğer yöne doğru iterek kabuklarını soyun, çünkü bu soyma esnasında genellikle ufak tefek kesikler meydana gelebiliyor, tecrübeyle sabittir. Ama artık marketlerde istediğiniz takdir de kabuklarını soyabiliyorlar, ben genelde beklemek için vaktim varsa kabuklarını soyduruyorum, tavsiye ederim.
Kabakları yıkayıp tencereye alın, geniş bir tencere kullanırsanız kabakları karıştırmak zorunda kalmazsınız ve böylece pişerken formları da bozulmaz.
Üzerlerine toz şeker serpin yani bir kekin üzerine pudra şekeri serper gibi serpin, çünkü kabaklar yumuşadıktan sonra tadına bakıp ona göre pekmez ekleyeceksiniz.
Toz şeker serptikten sonra tencerenin kapağını kapatıp 1-2 saat bekletin, geceden de bekletebilirsiniz vaktiniz yoksa biraz su ekleyip de pişirebilirsiniz.
Beklemiş ve suyunu bırakmış kabakları yumuşayıncaya kadar pişirin, eğer dar bir tencerede üst üste gelecek şekilde pişiriyorsanız tencereyi sallamak suretiyle kabakları alt üst edebilirsiniz. Eğer bekletmeye vaktiniz yoksa tencerenin dibini bir parmak geçecek kadar su ilave edin.
Pişme esnasına suyu biterse sıcak su ekleyebilirsiniz.
Yumuşayan kabakların tadına bakın ve üzerine istediğiniz kadar pekmez gezdirip 170 derecede önceden ısıtılmış fırına verip 10 dk kadar pişirin.
Soğumaları için bekledikten sonra üzerine istenilen miktarda tahin ve isterseniz pekmez gezdirip, kıyılmış ceviz serperek servis yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.