Bebeğiniz kabız mı oldu?

Beslenme hataları
Ek gıdaya geçişten sonra yapılan beslenme hataları bebekte kabızlık nedeni olabilmektedir. Bunlardan başlıcaları günde iki bardaktan fazla inek sütü tüketimi, lifli gıdaların az verilmesi, sebze ve meyveye yeterince ağırlık verilmemesi, yeterince sıvı gıdalar verilmemesidir.
Çözüm olarak, inek sütü yerine keçi sütü tercih edilebilir, bu mümkün değilse inek sütü mutlaka sulandırılarak verilmelidir. Meyve pürelerine ve sıvı gıdalara yer verilmelidir.

Psikolojik nedenler:
Bebeklerde çoğunlukla tuvalet eğitiminin başladığı dönemlerde tuvalete gitmeme gibi bir davranış görülebilir. Bu durumda bebeğin kakası bağırsaklarda sıvı emiliminden ötürü iyice kuruyacak ve dışkılama zorlaşacaktır. Dışkılama sırasında bebek ağrı hissederse kaka yapmaktan iyice korkacak ve tuvalet ihtiyacını yapmak istemeyecektir. Birbirini tetikleyen bu durumlar neticesinde bebek sürekli kabızlık sıkıntısı çekecektir.

Sağlık sorunları
Bebeklerde kaka yapamama, barsak tembelliği nedeniyle gerçekleşebilir. Yine kabızlık nadiren de olsa tiroid hormonu yetersizliğinden kaynaklanabilir. Bu durmda bir hekim muayenesi faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.