Bebekler Ne Zaman Kayıtla Beslenir ?

Anne sütü bebeklerin gelişiminde önemli rol oynasa da katı besinlerin bebeklerin gelişiminde büyük önem taşır. Anne sütünden sonra bebeklerin katı besinlerden de beslenmeye başlamalıdır. İlk olarak haşlanmış sebzeler ile başlayan katı besinler havuç, pirinç maması, muz püresi ilk verilebilecek katı besinlerin başında gelir. Bebeklerin katı besine geçişinde katı besinlerin yelpazesi genişletilebilir…

Bebeklerde katı besinlere geçiş bir kerede olmamalıdır. Aşama aşama farklı besinler verilebilir. 1 yaşına kadar beklemek önerilse de tam 1 yaşını doldurmadan da katı besin kullanılabilir.

Bebekler ekşi meyveleri de severler. Örneğin vişne püresini az az verebilirsiniz. Aynı durum yeşil sebzelerde de geçerlidir. Fazla gaz yapmayacak ancak gerekli vitaminleri almasını sağlayacak lahana, brokoli gibi sebzeleri ezerek yedirebilirsiniz.

Tam tahıllar da bebeklerin gelişimi için gereklidir. Farklı dokudaki tahıllar bebeklerin dilini ve dişlerini kullanmalarını geliştirir. Bu sayede konuşmalarına da katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.