Besin zehirlenmesi

Kimi zaman tükettiğimiz yiyeceklerin bayat olmasından yada zararlı etkileşimler geçirmiş olmasından dolayı besin zehirlemesi yaşayabiliriz. Besin zehirlenmesin hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler bu makalede mevcut. Besin zehirlenmesinin belirtileri nelerdir, besin zehirlenmesinin tedavisi nedir ve bilmek istediğiniz her şey burada:

Besin zehirlenmesi nedir?

Toksin bulaşmış yada mikrop üremiş olan besinlerin ve içeceklerin vücuda alınması sonucu meydana gelen hastalığa besin zehirlenmesi denir.

Besin zehirlenmesi belirtileri


Besin zehirlenmesi yaşayan bir kişide 6-12 saat sonra belirtiler görülür. Bu belirtiler sayesinde besin zehirlenmesi anlaşılır. Besin zehirlenmesi belirtileri; bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, halsizlik, yorgunluk, ateş yükselmesi yada kabızlıktır. Bilhassa konserve yiyecekler besin zehirlenmesine yol açan en önemli gıdalardır.

Besin zehirlenmesi tedavisi

Besin zehirlenmesi çoğu kez hafif atlatılır. Besin zehirlenmesi yaşayan kişiler 48-72 saat içinde eski hallerine döner. Besin zehirlenmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız önceliğiniz uzman bir doktora başvurmanız olsun. Doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayın.

Besin zehirlenmesi nasıl önlenir?

• Besin zehirlenmesini önlemek için yiyeceklerin yeteri kadar pişirilmesi gerekir.
• Yediğiniz besinlerin hijyenine dikkat etmelisiniz.
• Uygun koşullarda hazırlanmış ve saklanmış besinleri tüketmeye dikkat edin.
• İçme suyunuzun taze ve temiz olmasına dikkat edin.
• Pastörize edilmiş sütleri tüketin.
• Sıcak mevsimlerde yağlı gıdalardan uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.