Brüksel lahana salatası Yapımı

Brüksel lahanası sevenler vardır aramızda :) Ben kendim sevdiğim için sevenler olduğunu düşünerek güzel bir tarif vericem size yemek masalarınızı süslücek ve damak tadınıza uygun tarif ;)

İstenilen miktarda brüksel lahanası, havuç, dolapta sırasını bekleyen az miktarda brokoli haşlanır. Ben haşlarken de suyuna ince doğradığım bir diş sarımsağı ekledim ve haşladıktan sonra azıcık yağda soteledim. Üzerine zeytinyağı, tuz, limon ve sarımsak eşliğinde hazırlanan sos dökülür. Afiyetle sağlıklı bir öğün geçirilir… Daha önce de benzer şekilde karnabahar salatası yapmıştım o da çok güzel olmuştu… Kalan bir miktar brüksel lahanasını da geçen kış yaptığım gibi tavuk etiyle fırında pişirerek değerlendirmeyi düşünüyorum. Brüksel lahanasını haşlayıp soteledikten sonra et veya tavuk yemeklerinin yanına garnitür olarak da kullanabilirsiniz. O zaman lezzetini artırmak için tereyağında sotelenebilir.

Brüksel lahanasını temizlerken dış yapraklarında leke olmamasına dikkat edin ve mutlaka sirkeli-tuzlu suda bir miktar bekletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.