Çağın En Büyük Sorunu; Obezite

Çağımızın büyük sorunu haline gelen obezite sorunu, sadece Avrupa ülkelerinde değil, bizim ülkemizde de baş göstermeye başlamış bir problem. Obeziteyi anlamanın tek yolu, kilo almamaya dikkat etme adına beslenme alışkanlıklarımıza farklılıklar katmaktan geçiyor.

Obezite Bir Hastalık Mıdır?

Aslında kilo almak vücuttaki yağ oranının fazla olması sonucu meydana gelen bir sorun. Toplum olarak ağır yemeklere düşkün olmamız, bunun bizde yarattığı çeşitli sorunlar ve artan fastfood tüketimi, beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi gerektiğinin de en büyük göstergesi. Görsel ve yazılı medyada da kilo korumaya ve beslenme alışkanlıklarının değişimine yönelik çeşitli teşvikler bulunmakta. Obezite için egzersiz programları ve detayları için tıklayınız.

Fazla kiloların vücutta sağlık sorunlarına neden olduğunu hepimiz biliyoruz ve bunun önüne geçilmezse sağlık sorunları ciddi boyutlara gelebildiğini çevremde de gözlemliyorum. Kilo, vücut ağırlığını artırdığı için, dizlerde kireçlenme, kemik erimesi gibi önemli sorunlar baş gösterebiliyor. Artan kilo kalp rahatsızlıklarına, diyabet hastalığına ve tansiyon sorunlarına neden olabiliyor.

Bu durumu kendim yaşamamış olsam da gözlemlerim bana çok şey kazandırdı. Aşırı bir kilo problemi yaşamamış olmama karşın, birkaç kilo fazlam olduğunda bile vücudumda bazı rahatsızlıklar hissetmiyorum değil.  Sorunu çözmek ise günümüzde tıp alanındaki ilerlemeler ve teknolojinin büyük ölçüde tıpta kullanılması sayesinde artık çok daha kolay bir hal aldı.

Öncelikle iyi bir hekime danışarak vücut taraması yaptırmak gerekiyor. Ardından düzenli bir beslenme programıyla yaşam biçiminize yenilikler katmanız çok önemli. Ben daha çok sebze ağırlıklı, tok tutacak ve besin değeri yüksek gıdalar tüketmeyi tercih ediyorum. Bunu kilo sorunu yaşadığım için değil, sağlığımı korumak ve düzgün beslenme alışkanlıkları kazanabilmek adına yapıyorum. Elbette iyi bir hekime gitmek ve düzenli beslenmek gerekli fakat bunlar sağlıklı kilo vermeniz için yeterli nedenler değildir. Düzenli egzersiz programlarıyla bu süreci desteklemeniz de gerekmekte. Obezite için egzersiz programları ve detayları için tıklayınız.

Sağlıklı bir hayat için, kilo kontrolünü elinizde tutmanızda ve internet ortamında da bulabileceğiniz beslenme, egzersiz programlarından yararlanmanızda fayda var. Sağlığınızı korumak ve doğru egzersizleri diasurg.com adresinde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.