Cildinizi Parlatmanın Püf Noktaları

Sağlıklı ve doğal parlaklığında bir cilt sizi daha genç gösterir. Mevsim değişiklikleri, vücudun susuz kalması, çevresel faktörler ve yetersiz beslenme cildi yıpratır ve donuk görünmesine yol açar. Bu olumsuz etkilere karşı düzenli olarak cilt bakımı yapılmazsa kırışıklık ve cilt lekeleri gibi yaşlanmanın etkileri daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Cildi düzenli olarak ölü hücrelerden temizlemek, bol bol su içmek, mineral ve vitamin yönünden zengin gıdalarla beslenmek, nemli tutmak cildin parlak görünmesi için atabileceğiniz ilk adımlardır.

Cildinizi Temiz Tutun

Cildin düzenli olarak ölü hücrelerden, yağdan ve kirden temizlenmesi daha parlak görünmesi için önemlidir. Sabah kalkınca ve akşamları yatmadan önce yüzünüzü mutlaka yıkayın. Egzersizden sonra veya daha çok terlenen yaz aylarında fırsat buldukça ılık suyla yüzünüzü yıkayın ve hafif bir nemlendirici kullanın. Yüzde biriken yağ, toz ve bakteriler gözeneklerin tıkanmasına yol açarak siyah nokta, sivilce ve yağ bezesi oluşumunu tetikler.

Ölü Tabakayı Temizleyin

İşlevini kaybeden deri hücreleri cildin üzerinde birikerek bir tabaka oluşturur. Bu tabaka gözeneklerin tıkanmasına ve yeni cilt hücresi üretim hızının yavaşlamasına neden olabilir. Piyasada bulabileceğiniz, günlük kullanıma uygun peeling özellikli yüz yıkama kremleri ile bu ölü deri hücrelerini kolayca temizleyebilirsiniz. Cildinizin tahriş olmaması için peeling yaparken çok fazla basınç uygulamayın ve peeling kremlerini haftada 2 kereden fazla kullanmayın.

Cildinizi Nemli Tutun

Nemlendirici cilt kremlerini kuru cilt üzerinde değil, duştan çıktıktan sonra cildiniz nemliyken kullanmak nemi içeri hapsedeceğinden daha faydalı olacaktır. Cildin nemli olması sağlıklı bir parlaklık için gereklidir. Nemlendirici krem seçerken çok ağır kimyasallar içermeyen ve içinde aloe vera, Hindistan cevizi yağı veya jojoba olan markaları tercih edin.

Su İçin

Su içmek cildin içerden nemlenmesi ve esnekliğini koruması adına çok önemlidir. Gün boyu 8 bardak su için. Su kaybının daha çok olduğu yaz aylarında bu miktarı arttırabilirsiniz.

Bunlardan Kaçının

Yaşam tarzı, genel sağlıkta olduğu gibi cilt sağlığı bakımından da büyük önem taşıyor. Sigara içmek, bol şekerli gıdalar tüketmek, kola gibi asitli içecekler içmek, düzenli kahve, çay ve alkol tüketimi zamanla cildi yıpratır. Ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı yüksek koruyucu faktörü olan güneş kremleriyle tedbir almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.