Cilt Soydurma (Dermabrazyon)

Cilt yüzeyinde akne ve yara izlerini, inatçı lekeleri profesyonel ve medikal peeling işlemleriyle çok iyi sonuç alınıyor. Ancak profesyonel peelingler, yani cilt soyma işlemleri kış aylarında, en geç mart sonuna kadar uygulanabilir, yani güneş ışınlarına maruz kalmadığımız dönemlerde… Profesyonel uygulamalarda çeşitli madde ve teknikler kullanılarak bazen yumuşak bazen de sorunun ciddiyetine bağlı olarak güçlü olan uygulamalar söz konusu.

Enstitü bakımlarında peeling, cildin yenilenmesi ve renginin düzeltilmesi amacıyla yapılır. Zaten genel olarak enstitü bakımları, cilt temizliğinden sonra peeling uygulamasıyla başlıyor. Ancak bu derinlemesine etki yapan ciddi bir cilt soyma işlemi değildir, sadece cildi ölü hücrelerinden arındırarak daha sonra uygulanacak bakımlardan yararlanması sağlanıyor. Peeling işlemi ise ya düşük oranda meyva asitleri AHA (Alfa Hidroksi Asid) içeren bir ürünle, ya da granüllü bir ürünle yapılır. Bu tür granüllü ürünleri ev bakımlarında da kullanıyoruz.

Ama cildinizin leke, akne ve silemediğiniz başka izler varsa, bunu gidermenin yolu, cildin yüzeyini silgi gibi silerek üstteki tabakayı tüm kusurlarıyla birlikte alan bir peeling uygulaması olacaktır. Tamamen bitkisel içerikli olan ve dünyada kırk yıla yakın bir süreden beri uygulanan Green Peel enstitülerde uygulanıyor ve cildi ölü hücrelerden arındırarak rengini açıyor, akne, komedon ve çiltteki çeşitli izleri gideriyor. Meyva asitleri içerikli olan Green Peel, bir haftalık bir bakım programı gerektiriyor. İlk seans, masaj ardından, green peel maske uygulaması ile bir buçuk saat sürüyor. Birkaç gün içinde normal hayata dönülüyor.


Kimyasal Peeling…

Bu arındırma işlemlerinde, daha yüksek oranlarda Alfa Hidroksi Asitler (AHA) kullanılıyor.. Meyva asitlerinin en çok bilinenleri; şeker kamışından glikolik asit, sütten laktik asit; turuçgillerden sitrik asit, üzümden tartarik asit, elmadan salik asit ve söğütten salisilik asittir. Bunlardan glikolik asitle salisilik asit ve sitrik asit, son zamanlarda da laktik asit düşük oranlarda kozmetiklerde kullanılıyor. Tedavi amacıyla kullanımında ise, AHA konsantrasyonuna bağlı olarak makro ya da mikro düzeyinde soyma işlemi gerçekleşiyor:

Konsantrasyon derecesine göre etkisi: %15 konsantrasyona kadar AHA’lar ciltte yenilenme, dolaşımın artışıyla da metabolizmada canlanma sağlıyor. Konsantrasyon % 15-25′e çıkarıldığı zaman, sivilcelerle siyah noktalar gideriliyor, aşırı yağlanma kontrol altına alınıyor, cilt rengi ve dokusu düzeliyor. % 35 konsantrasyonda izler, lekeler ve kırışıklar gideriliyor.

Kimyasal peelinglerde Fenol peeling ile Trikloro asetik peeling uygulamaları, derinlemesine etki yaparak cildi soyduğu ve tahriş edici olduğu için ancak hekimler tarafından uygulanabilen yöntemler. Cildin kendi haline gelebilmesi 2 – 3 haftayı buluyor.

Dermabrazyon ve Mikrodermabrazyon..

En eski soyma tekniği olan dermabrazyonda döner başlığa bağlı metal fırçalar kullanılıyor. Sorununa göre belli bir noktaya ya da gerektiğinde bütün yüze uygulanıyor. Bu yöntem cildin alt tabakalarına kadar inebilen, hayli kanamalı ve son derece acı veren bir uygulama. İyileşme çok daha uzun sürede oluyor, ayrıca doku harabiyeti de söz konusu olabiliyor. Bu nedenle son yıllarda yeni bir teknik geliştirilerek mikrodermabrazyon uygulamasına geçildi. Bu kez, metal fırça kullanımı yerine soyma işlemi cilde kristal zerrecikler püskürten yeni aletlerle yapılıyor. Hem kanlı değil, acısı daha az, hem de iyileşme daha kısa sürelerde gerçekleşiyor.

Nelere dikkat edilmeli…

* Cildin soyulma işlemi ardından çok iyi korunması gerekiyor. Kış mevsimi bile olsa peeling ardından yüksek dereceli güneşten koruyucu ürünlerle hassaslaşan cilt korunma altına alınmalıdır.
* Peeling uygulamalarından önce, özellikle hassas ciltlerin soyma işlemine hazırlanması için bir ön bakıma ihtiyacı vardır.
* Soyma işleminin yapılacağı ciltte kapanmamış sivilce ve yaraların ya da benzer hasarların olmaması gerekir. Soyma işlemi bu durumlarda iyileşme sağlandıktan sonraya ertelenmelidir.
* Esmer tenlerde soyma işleminin lekelere yol açma olasılığı gözardı edilmemeli, peeling uygulamasından sonra güneşe asla çıkılmamalı ve güneşten koruyucu yoğun bir ürün kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.