Depresyonu Yoga ile Yenin !

Depresyondaki kişilerin hareketleri azalmıştır, kendilerini isteksiz, umutsuz ve uyuşuk hissederler. Bu yüzden sıradan egzersizler depresyondaki kişiler için katlanılmazdır. Ancak başlangıçta sadece birkaç dakika ayrılarak nefes alıp verme eşliğinde yapılacak birkaç yoga duruşu ile kişi kendisini daha iyi hissetmeye başlar ve gün geçtikçe yoga pratiğini artırmak ister.

Yoga depresyona nasıl mı iyi gelir? Yoga hareketleri, salgı bezlerine ve organlara baskı yaparak, iyi ve huzurlu hissetmek için gerekli olan hormonal dengenin kurulmasını sağlar. Yoga aynı zamanda dolaşım sistemini de harekete geçirir, kaslara ve beyne daha çok oksijen gitmesine yardımcı olur. Esneme ve güçlendirme hareketleri de toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Depresyon nefes alış verişle de yakından ilgilidir. Bizler yaşla, stresle ve hastalıklarla doğru nefes alıp vermeyi unutuyoruz. Hatta sıkça nefesimizi tutuyor ya da sığ nefesler alıp veriyoruz. Yogadaki derin ve canlandırıcı nefes teknikleri ile beynimize ve bedenimizin diğer bölgelerine daha çok oksijen gider. Böylece tıpkı bir bahar esintisi gibi tüm sistem boyunca ilerler ve depresyonun ardına saklandığı bedenin ve zihnin kullanılmayan en derin bölgelerine ışık ve güç getirir.

Aslında meditasyon ve derin gevşeme uygulamaları hayatın içindeki tüm iniş çıkışlarla baş etmeyi öğrenmemizi sağlayacak içsel gücümüzü artırmamıza yardımcı olur. Ancak meditasyon ve gözleri kapatarak yapılan derin gevşeme çalışmaları içe dönüş sağladığından özellikle ağır depresif vakalarda önerilmemektedir. Bu durumda kişi gözlerini kapayarak gevşemek yerine kendini olumsuz düşüncelere kaptırma eğiliminde oluyor. Bu yüzden depresyondaki kişilerin meditasyon ve derin gevşemeden ziyade Güneşe Selam (Surya Namaskar) gibi hareketli uygulamalar, kol dengeleri ve diğer zorlayıcı duruşları yapmaları tavsiye edilir. Bu sayede vücut ve zihin uygulamaya o kadar odaklanır ki kişinin olumsuz düşüncelere dalmaya fırsatı olmaz. Depresyondaki kişi için bir diğer alternatif de eğitmenin konuşarak yani yönlendirerek yapılacak gevşemedir. Bu şekilde rehberli gevşeme uygulamasında da kişinin karamsar düşüncelere dalması pek mümkün olmaz.

Henüz modern tıp dünyası bile depresyonun ya da diğer ruhsal rahatsızlıkların çözümü konusunda antidepresanların mı, psikoterapinin mi yoksa alternatif tedavilerin mi kesin çözüm olduğu konusunda fikir birliğine varmamışken, şu iyidir, bu yanlıştır ya da yoga depresyonun kesin çözümüdür gibi bir yargıda bulunmayı doğru bulmuyorum. Kaldı ki kimi durumlarda antidepresanların hayat kurtarıcı ve acil çözüm olduğu kanısındayım. Ancak yukarıda açıkladığım sebeplerden ötürü yoga uygulaması çoğu zaman antidepresanların yerini alabilir ya da antidepresan ile birlikte doğru yapılan yoga uygulaması ile kişi çok daha çabuk ve çok daha uzun vadeli olarak depresyondan kurtulabilir.

Depresyona İyi Gelen 6 Yoga Duruşu:

1-Shalabhasana (Çekirge Duruşu): Yüzükoyun uzanın ve ellerinizi başparmaklarınız avuç içlerinizde kalacak şekilde yumruk yapın. Ellerinizi kasık bölgenize gelecek şekilde yerleştirin. Nefes alarak bacaklarınızı dizlerinizi bükmeden yukarı kaldırın. Çeneniz her zaman yerde olmalı. Normal nefes alıp verirken bu duruşta bir süre bekleyin. Nefes vererek bacakları yere indirin.

2- Setu Bandhasana (Köprü Duruşu): Sırt üstü uzanın, dizleri büküp yere basın. Kollar bedenin iki yanında ve avuç içleri yere basıyor. Nefes vererek kalçanızı yerden kaldırın. Çene göğse yakın olsun. Normal nefes alış verişte bu duruşu bir süre muhafaza edin. Nefes alırken kalçanızı yavaşça yere indirin. Bu duruş tüm organizmaya canlılık, enerji ve hafiflik hissi verir. Duruşun genel anlamda sakinleştirici etkisi vardır.

3- Viparita Karani (Ekstrem Duruş): Sırt üstü uzanın, elleriniz bedenin iki yanında ve avuç içleri yere bassın. Nefes alarak bacaklarınızı -dizleri bükmeden- önce geriye yere paralel, sonra yukarı kaldırın. Baş her zaman yerde kalmalı, eller kalçayı desteklesin. Normal nefes alış verişte bu duruşta bir süre bekleyin. Nefes vererek bacakları yavaşça yere indirelim.

4- Bhujangasana (Kobra Duruşu): Bu duruş, omurganın esnemesine ve dolaşıma yardımcı, omurgayı kollara ayıran sinirlerin üzerindeki baskıyı azaltır. Böbreküstü bezlere etki eder ve onlara kan gitmesini sağlar.
Kobra pozu aynı zamanda depresyonun iyileşmesine yardımcı olan tiroit ve paratiroit bezlerini dengeler. Yüzükoyun uzanın ve ellerinizi omuz hizasına ve avuç içleri içeri gelecek şekilde yerleştirin. Nefes alarak, bel bölgesinden destekle gövdenizi yukarı kaldırın. Başınızı geriye verin. Normal nefes alış verişte bu duruşu bir süre muhafaza edin. Nefes vererek yere geri dönün.

5-Adho Mukha Svanasana (Aşağı Bakan Köpek Duruşu): Ayaklarınızı kalça hizasında açın ve bedeniniz V şeklini alacak şekilde ellerinizi öne doğru getirin. Nefes alın ve başınız ile bedeninizi içeri doğru çekerek nefes verin. Bu pozisyonda kalçalarınız zemine doğru bakmalı, kollarınız iyice gerilmiş olmalı ve başınızın arkası ile sırtınız düz bir çizgi oluşturmalı. Bu duruş depresyona neden olan yorgunluğu etkisiz hale getirir.

6-Sirsasana ( Baş Duruşu): Başınızı ve kollarınızı desteklemesi için katlanmış bir mat ya da minderi bir duvarın önüne yerleştirin. Diz çökün ve duvara yakın bir mesafede ellerinizi iç içe geçirerek yerleşin. Başınızın tepesini zemine getirin, avucunuzun içine başınızın arkasını yerleştirin. Ayak parmaklarınızı aşağıya getirerek bacaklarınızı gerin. Dizlerinizi eğerek kalçalarınızın üzerine getirin ve daha sonra bacaklarınızı duruşun içine uzatın. Duruştan çıkmak için adımlarınızı geriye doğru atın.
Bu duruş duyguları stabilize eder ve güven duygusu oluşturur. Özellikle devamlı yapıldığında zihni sakinleştirdiği ve morali yükselttiği düşünülmektedir.

Son olarak depresyonun bazen mental ve fiziksel sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek bir uyarı olabileceğini ve “Değişim zamanıdır” sinyalini veriyor olabileceğini düşünmenizi söylemek istiyorum.

Sağlıkla kalın…

Pilates ve Yoga Eğitmeni Elif Yılmazer Öztaş Hakkında;

Elif ÖztaşElif Yılmazer Öztaş: 1978 Bursa doğumlu Elif Öztaş Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Avukatlık mesleğini 6 yıl başarıyla uyguladı.

Bedensel farkındalık yolculuğuna 2003 yılında latin danslarıyla başlayan Öztaş, daha sonra fitness, areobik, step, yüzme, doğa yürüyüşlerini bu yolculuğa dahil etti. 2009 yılında pilates ve yoga ile tanışınca bütün olmanın ancak beden, zihin ve ruh uyumu ile olabileceğini fark etti. Bu uyumun sağlamasında pilatesin ve yoganın rolünün ne denli büyük olduğunu deneyimleyince diğer insanlara da bunu aktarmayı ve onların da kendi bütünlük ve uyumlarını sağlamalarına yardımcı olmayı amaç edindi. Bunun içinilk olarak Ege Üniversitesi SEM ve Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü işbirliğiyle verilen Pilates Matwork ve Yogalates Eğitmenliği Sertifika Programı’na katıldı ve “Pilates eğitmenliği” sertifikasını aldı.

Kendini geliştirmek için Fitnessturk ve The Pilates Coach’tan,Uluslararası geçerliliği olan Pilates Matwork 1-2, Reformer 1-2, Advance Biomechanics ve Tower Training eğitimlerini aldı.

2009 yılından beri uygulamakta olduğu yoga konusunda kendini daha da geliştirmek ve diğer insanları da bu kadim uygulama ile tanıştırabilmek amacı ile Vivekananda Yoga Üniversitesi’nin Yoga Eğitmenliği Sertifika Programına katıldı ve sertifikasını aldı.

Çeşitli spor salonu ve südyolarda özel ve grup yoga ve pilates dersleri verdikten sonra halen Sportiz Pilates ve Yoga Stüdyosu bünyesinde pilates ve yoga eğitmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.