Doğumun Ardından Adet Gecikmesi Yaşayanlar

Doğum yaptıktan sonra kadın vücudu kendini toparlamaya ve eski düzenine geri dönmeye uğraşır. Bu dönemde eski bir anlayışa göre korunmaya gerek yoktur çünkü ‘’süt korur’’ denilse de korunmayı bilindik yöntemlerle yapmak gerekir çünkü anne adet olmadım henüz diye doktora gittiğinde henüz 2-3 aylık doğum yapmışken yeniden hamile olduğunu öğrenebilir. Bu durumla karşı karşıya kalan anneler için gerekli bilgileri bu yazıyla sunuyoruz:

Doğumdan Sonra Adet (regl) Gecikmesi

Doğum yaptıktan sonra adet (regl) kanamalarınız düzenli olmayabilir, hatta hiç olmayabilir. Bunun nedeni bebeğinizi emzirmenizle ilişkilidir. Eğer emziriyorsanız bu normaldir. Emzirmeyen annelerde de gecikmeler olabilir ama daha kısa bir süre gecikme söz konusudur.
Ancak burada dikkat edilmesi gereken hususlar; doğumunuzdan sonraki kanamayla adet kanamasını karıştırmayın. Loğusa olarak bilinen bu kanama, normal adet kanamasından biraz daha fazla olur ve altı hafta devam edebilir. Lohusalığınızın ilk günlerinde, kırmızı renkte olan bu akıntı, daha sonraki günlerde pembeye, kahverengiye ve daha sonra sarımsı beyaz renge döner. Bu dönemde doğum kontrol yöntemleri kullanmadığınız sürece, yeniden hamile kalabilirsiniz. Bu istenmeyen gebelikleri önlemek için en kısa sürede doğum kontrol yöntemlerinden faydalanmalısınız. Ancak emzirme döneminde doğum kontrol haplarının alınması uygun değildir. Bunun nedeni anne sütünün kesilmesine azalmasına neden olabilirler. Ancak çeşitli nedenlerle bebeğini emzirmeyi düşünmeyen anneler, doğumdan 6 hafta sonra hap kullanmaya başlayabilir.
Spiral, kolaylık açısından adet günlerinin ilk günlerinde rahim içine takılabilir. Ancak doğumdan hemen sonra takılabileceği gibi, sezaryen sırasında da uygulanabilir. Ancak üç aylık önemler halinde korunma sağlayan doğum kontrol iğnesi kullanmak istiyorsanız, bu iğnelerin anne sütünü azaltmadığını ancak adet düzensizliğine yol açabileceğini unutmayın.
Hamileliğin iyi yönlerinden biri de, dokuz ay boyunca, adet kanamalarına özgü ağrı, şişkinlik, sinirlilik gibi etkilerin kendiliğinden ortadan kalkmasıdır. Ancak hamileliğin bu keyfi, doğumdan sonra başka bir hale dönüşür. Artık kanamanız başlamıştır ama telaşa kapılmayın. Bunun adet kanamasıyla alakası yoktur. Loğusa olarak adlandırılan bu kanama, rahimden gelen kan, mukus ve dokudan oluşur. Lohusalık döneminde ilk üç gün bazı kadınlarda ise daha fazla sürer. Başlangıçta yoğun olarak başlayan bu kanama, daha sonra azalır. Azalmaya başladığını kanamanın renginden anlamanız mümkündür. Lohusalığın ilk günlerinde, kan ve kan pıhtısı içerdiği için rengi koyu kırmızı olur. Daha sonra içeriği değiştiği için açık kırmızı, kahverengi, pembeye dönüşür. En son rengi de sarıdır.
Loğusa sona erdikten sonra emzirmeye devam ediyorsanız adet kanamasının henüz başlamadığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni emzirme nedeniyle salgılanan hormonlar dır ve yumurta üretilmemesinin sonucudur. Yani hamile kalamayacağınız anlamına gelir. Bu safhada, yeni doğum yapmış annenin, hemen yeni bir hamilelik yaşaması nedeniyle beden olarak yıpranmasının önüne geçilir. Yani emzirmek bir doğum kontrol yöntemidir.
Emzirme üremeyi nasıl etkiliyor?
Gebelikle birlikte, hormonlarda, bazı değişimler yaşanır. Bu dönemde gebeliğe özgü hormonlar üretilir; bazı hormonlar da (progesteron, östrojenler ve prolaktin) maksimum seviyeye gelir. Hormonlardaki bu değişim, anne adayının hamileliğe uyumunu, bebeğin gelişimini ve doğum eyleminin başlamasını sağlar. Doğum sonrasında, hormonlardaki bu değişim eski haline döner. Ancak annenin süt üretimini sağlayan prolaktin hormonu, bebek meme emdikçe aynı seviyede kalır. Sonuç olarak, adet kanamanızın gecikmesi, bu hormona bağlı olabilir.
Adet Kanaması Başlangıç zamanı:
Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8–16. haftalar arasında yeniden başlar ama hem kanama hem de yumurtlama, bebeğinizi emzirmeye devam ederseniz büyük oranda gecikir. Bebek yalnız anne sütü ile besleniyorsa, genellikle ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Bu durumda telaşlanmamalısınız, zamanla kanamalarınız düzene girecektir. Bazen 18 aya kadar başlamayabilir. Hiç emzirmeyen annelerde ise adet kanaması, doğumdan sonraki 4–8. haftalarda başlar.
Bu durum, birçok değişkene bağlı olabilir. Emzirme sıklığı, emzirme süresi ve bebeğe ek besin verilip verilmediği gibi… Örneğin bir anne bebeğini günde 3 kereden daha fazla emziriyorsa, yumurtlama daha çok baskılanır. Ya da emzirdiği süre ne kadar uzarsa, regli ve yumurtlamada en uzun gecikme yaşanır. Bebeğe ek besin verilip verilmediği de yumurtlamayı etkiler. Bebeğin biberonla beslenmesi, katı gıda yemesi hatta su bile içmesi emzirmenin yumurtlamayı engelleyen etkisini ortadan kaldırabilir.
Adet (regl) olmamak gebeliğe engel değildir:
Doğum yaptıktan sonra düzene girecek eski alışkanlıklarınızdan biri de cinsel ilişkidir. Genellikle hamileliğin ilk üç ayı ve son üç ayında cinsel ilişkiden kaçınılır. Bu davranış, hormonlardaki değişikliklerden bebek zarar görecek korkusuna kadar, fiziksel ve psikolojik birçok nedene bağlı olabilir. Ama artık bebeğiniz dünyaya geldiğine ve siz de toparlandığınıza göre, eşinize ve kendinize vakit ayırmanın zamanı gelmiş demektir. Eğer doğumdan sonra hiç regli olmadınızsa, doğum kontrol yöntemleri kullanmadan ilişkiye girmeyin. Çünkü adet kanamasının başlaması tekrar hamile kalabileceğinizin en önemli belirtilerinden olmakla beraber, doğum sonrasında kanama olmadan da hamile kalınması mümkündür.
Korunma Önleminizi Alın
Doğum sonrası ilk defa ne zaman yumurtlayacağınız önceden bilinemez. Bazı kadınların kısır tabir edilen bir dönemi vardır ve doğumdan sonra ilk adet kanamasına kadar geçen dönemde yumurtlamazlar. Ancak bazıları da kanama olana dek yumurtlar ve daha kanama olamadan hamile kalabilirler. Hangisinin olacağını önceden bilemeyeceğinizden doğum kontrol yöntemi konusunda önleminizi almalısınız. Yoksa istenmeyen bir gebelikle karşılaşmanız an meselesi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.