Düşük Tansiyon Nedir ? Nasıl Başa Çıkılır

Düşük tansiyon belirtileri arasında en sık görülenler baş dönmesi, güçsüzlük ve halsizlik, bazen mide bulantısı ve kusma, değerlerin çok düşmesinde ise bayılma sayılabilir. Düşük tansiyon her ne kadar rahatsız edici bazı belirtilere sahip olsa da yüksek tansiyona oranla daha az tehlikelidir ve kalp hastalığı, böbrek hastalıkları ve felç geçirme riskini azaltıcı bazı avantajları da bulunmaktadır.

Düşük tansiyon demek organlara yeterince kan gitmemesi anlamına gelir. Bu çok uzun süreler devam ederse organlara fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için yeterli oksijen ulaştırılamaz. Örneğin kan basıncı düştüğüne beyin hücrelerine giden oksijen azaldığı için sersemlik, baş dönmesi ve bazen bayılma gibi yan etkiler ortaya çıkar.

Otururken ya da uzanır pozisyondan hızla ayağa kalmak düşük tansiyon belirtilerini ortaya çıkartabilir. Bunun nedeni vücutta kanın bir anda bacak ve ayaklara toplanmasıdır. Uzun süre ayakta durma nedeniyle düşen kan basıncı rahatsızlığına “ortostatik hipotansiyon” adı verilir. Tansiyonun normal olduğu kişilerde kan basıncı vücudun aldığı şekle göre kendini daha çabuk adapte eder.

Kalp kasına kan taşıyan koroner arterlerde yaşanan kan basıncı düşmesi göğüs ağrısına neden olabilir. Eğer bu böbreklerde meydana gelirse vücuttan atılması gereken üre gibi atıkların kandaki değerlerinde artış görülebilir.

Düşük tansiyon normal değerlerin çok altında ve uzun sürelerde devam ederse karaciğer, kalp, akciğer, böbrek ve beyin gibi organlarda hayati tehlikeye neden olabilecek tahribata yol açabilir.
Düşük Tansiyon Tedavisi

Kan basıncının düşmesinin nedenine bağlı olarak çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Su: Vucudun aşırı su kaybetmesi minerallerin azalmasına ve tansiyonun düşmesine neden olabilir. orta dereceli su kaybı içilecek su miktarı arttırılarak tedavi edilirken ileri derece su kaybı yatarak serum takviyesi gerektirebilir.

Kan Kaybı: Aşırı kan kaybı nedeniyle yaşanan tansiyon düşmesi kan nakli ile giderilebilir.

Septik Şok: Antibiyotikler ve sıvı takviyesi kullanılır.

Tansiyon İlaçları: Yüksek tansiyon için düzenli olarak alınan ilaçlar bazen tansiyonun fazla düşmesine neden olabilir. Bu durumda ilaç kullanımı durdurulabilir ya da doktor tarafından dozaj ayarı yapılır.

Bradikardi: Kalbin dakikadaki vuruş sayısının azalması sorunu olan hastalığın tedavisinde tansiyon ilacı kullanan kişilerin dozajı ayarlanabilir ve ileri vakalarda kalp pili kullanılabilir.

Pozisyonel Hipotansiyon: Vücut pozisyonunun değişmesi ile ortaya çıkan düşük tansiyon belirtileri genellikle beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerle giderilebilmektedir. Kafein ve tuz tüketimi arttırılabilir. Tansiyon yükseltici etkisi bulunan ilaçlarla tedavi yoluna gidilebilir.
Kan Basıncı

Bir kişinin tansiyonu ölçüldüğünde alt ve üst değer olarak (örneğin, 120/80) sistolik ve diyastolik ölçümleri ifade edilir. Sistolik yani üst değer kalbin damarlara kan pompaladığında damar çeperlerinde meydana gelen, diyastolik değerse kalbin kan pompalamadığı süreç için damar çeperlerinde meydana gelen basıncın değerleridir. Sağlıklı yetişkinlerde üst değer 90-120, alt değer ise 60-80 arasında normal kabul edilir. 90/60′ın altındaki tansiyon ölçümü düşük tansiyon, 130/80 üzerindeki değerler yüksek tansiyon olarak kabul edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.