E Vitamininin Vücuda Faydaları

Özelliklede yaz aylarında vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri olan E vitaminin faydalarından bahsediyoruz sizlere. Vücudumuz için hayatiönem taşıyan E vitaminiyağda eriyen, ısıya ve pişirmeye karşı dayanıklı bir vitamin türüdür. İşte E vitamini hakkında bilmeniz gerekenler…

E vitamininin yararları
Gelelim E vitaminin yararlarına… Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar. Bu nedenle özellikle, toksik maddelerle fazla teması olanların, çoklu doymamış yağ asitlerince zengin sıvı yağları çok tüketenlerin ve sigara içenlerin, normal ihtiyaç miktarından daha fazla E vitamini almaları gerekir.

E vitamini göz sağlığımız içinde büyük bir öneme sahiptir. Retina gelişiminde rol oynamasının yanı sıra katarak yapıcı etkilere karşı önemli bir koruyucudur. Virüslerden kaynaklanan hastalıklara karşı vücudun direncini yükselten E vitamini, bağışıklık sistemi için önemli vitaminlerden biridir.


E vitamininin yaşlanmaya etkisi var mıdır?
Uzmanlar, araştırma sonuçlarına göre E vitamininin yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının önlenmesinde olumlu etkisi olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla E vitamininin yaşlanmaya karşı koruyucu etkisi de bulunduğunu söylemek mümkün.

Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı gelişimi ve çoğalması için gerekli olan E vitamini, kalbe yararlı olan HDL kolesterol oranını yükseltip, zararlı olan LDL kolesterolünü azaltır. Kandaki kolesterol oranını dengeye sokar. Kaslar ve cilt sağlığı için de önemlidir E vitamini.

Yazın E vitaminli ürünler kullanmak şart!
Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının cilde olumsuz etkilerini bilmeyenimiz yoktur. UV ışınları cildimizin yıpranmasına, kırışmasına, kurumasına, lekelenmesine ve sıkılığını kaybetmesine neden olur. Güneşle birlikte serbest radikaller de yine devreye girer ve cildimizdeki yağı parçalar.

E vitamini bileşimli ürünler, içerdiği antioksidan etkisiyle serbest radikalleri ortadan kaldırır ve aynı zamanda cildi güneşin zararlı etkilerinden korur. Böylece cildin kurumasını, güneş lekelerinin oluşmasını, erken yaşta kırışmasını önlemiş olur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında kullandığınız minimum 15 SPF güneş korumalı kremlerin E vitamini içerikli olmasında büyük yarar var.

E vitamini hangi besinlerde bulunur?
Buğday, pirinç, mısır, darı, çavdar, soya, yerfıstığı, kabak çekirdeği, badem, fındık, susam, ceviz, zeytinyağı; ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzeler, domates, patates ve yumurta sarısı, kırmızı ette bol miktarda E vitamini bulunur.

Her gün yiyeceğiniz biravuç fındık, vücudunuzdaki E vitaminini oranlar.

E vitamini eksikliğinde vücutta neler olur?
E vitamini içeren besin yelpazesi çok geniş olduğundan ve bu besinler günlük beslenmede yeteri kadar alındığından, E vitamini eksikliği çok sık görülmez. Takviye olarak alacaklar için günlük ihtiyaç miktarı 5-15 mg’dır.

E vitamini eksikliğinde başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya çıkabilir.

E vitamini eksikliğinde ayrıca kalp hastalıkları ve kanser riski de artabilir. Vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir.
Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

E vitamini fazlalığında vücutta neler olur?
E vitamininin fazlası idrarla dışarı atıldığından E vitamini fazlalığı çok ender görülen bir durumdur. Ancak aşırı miktarda E vitamini yüklenilmesi halinde bulantı ve ishal oluştuğu biliniyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.