Eğitimlerine Mutfakta Başlayın

Pişirmek Matematik Becerilerini Geliştirir

Sayı saymaktan problem çözmeye kadar olan matematik becerilerini mutfakta öğretmek hem çok zevkli hemde kolay olacaktır. Malzemeleri koyarken saymayı ve ölçüleri belirlerken çocuğunuzdan yardım isteyin. Yarım, çeyrek gibi kavramları kullanın. Ölçülerde belli oranda azaltma veya çoğaltma yapmasını sağlayın.

Pişirmek Dil Gelişimine Katkı Sağlar

Çocuğunuz ile mutfağa girdiğinizde reçete kullanarak yemek pişirmeye özen gösterin. Yüksek sesle, beraber okuyarak ona yeni kelimeleri ve terimleri öğretin. Etrafta olan objeleri veya eylemleri uygulayarak kavramların kafasında canlanmasına yardımcı olun.

Pişirmek Duyuları Geliştirir

Hayatımızın içinde yeni şeyler öğrenir ve farklı duyularımızı kullanarak farklı hatıralar ediniriz. Mutfakta çocuğunuzla besinlerin renk, doku, koku, tat ve görünüşleri hakkında konuşun. Elinde tuttuğu, gördüğü, kokladığı bir besinin ona te hissettirdiğini sorun. Alışveriş sırasında ürünler arasındaki farkları hissetmesini sağlayabilirsiniz. Böylece farklı dokuları, kokuları öğrenecektir.

Pişirmek Güveni Geliştirir

Erken çocukluk döneminde bağımsız olma isteği ile yanıp tutuşan çocuklar kendilerine güvendikleri ve her işi becerebileceklerini vurgularlar. Mutfakta olmak ve pişirdiği birşeyin insanlar tarafından yeneceğini düşünmek onun bu özgüvenini pekiştirecektir.

Pişirmek Yakınlaştırır

Herşeyi bir yana bırakın çocuğunuzla beraber zaman geçirmek başlı başına harika zaten. İkinizin beraber yer aldığı bir aktivite onu hem duygusal açıdan doyuracak hemde yüzünü güldürecektir. Yıllar geçtikçe onlar ile geçireceğiniz zaman daralacağından, küçük oldukları zamanların tadını çıkartın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.