Evi güzelleştirecek ipuçlarını kaçırmayın

Mükemmel dekore edilmiş bir yaşam alanını nasıl organize edeceğinizi bilemiyorsanız bunu doğru sonuca ulaşıncaya kadar deneyebilirsiniz. Bu noktada dikkat edeceğiniz birkaç ipucu ve yapmanız/ yapmamanız gerekenler var:

1. Önce nasıl bir hava yaratmak istediğinize karar verin. Klasik tarz mekanlar ciddi bir hava yaratır. Mekanda uygulayacağınız simetrik yerleşimler önemli. Daha egzotik bir tarzınız varsa odada mutlaka renk ve dokuyu bolca kullanın. Modern mekanlarda ise desen ve sadelik öne çıkar.
2. İşe küçük süslemelerle başlayın. Örneğin bir etajer ya da şömine üstünü süsleyecekseniz önce bu alanın bir fotoğrafını çekin. Gözünüze batan detaylar mı var, fazla mı kalabalık ya da yeterince dikkat çekici değil mi? Belki de gerekli boş alanı bırakmamış veya yeterince çeşitlendirmemiş olabilirsiniz.
3. Objelerin yükseklik, form ve dokularını dikkate alarak orantılayın. Örneğin kalaylı bakır şamdanları ahşap ya da metal aksesuarlar yerine parlak porselenlerle birlikte kullanırsanız daha çok ön plana çıkartmış olursunuz.
4. Görsel etkiyi pekiştirin. En başarılı etkiyi farklı aksesuarları beklenmedik şekilde gruplayarak yaratabilirsiniz. Kırmızı cam koleksiyonu yoğun bir renk etkisi yaratırken, deri kitap koleksiyonu birlikte kullanacağınız birkaç sanat objesi ile birlikte daha klasik bir hava yaratır.
5. Her gün kullandığınız eşyalar bile aksesuar olarak değerlendirilebilinir. Renkli bir sulak mutfakta ocak yanına renk katar, ananenizden kalma eski bir demlik şömine üstünde şık durabilir. Ya da deniz kabuğu koleksiyonunuzu banyo rafında sergileyebilirsiniz.
6. Mekanlarda yaratmak istediğiniz etkiyi oluşturduktan sonra tekrar fotoğraflarını çekin ve yeniden gözden geçirin. Ortaya çıkan sanki dekorasyon dergilerinin sayfalarından fırlamış gibi durmuyorsa doğru bir noktadasınız demektir. Evinizi süslemeye devam edebilirsiniz.

Evet’ler ve hayır’lar

Hayal edin ve tasarlayın. Vizyonunuzun ve hayallerinizin sizi yönlendirmesine izin verin. Bir restoran dekorasyonu bile bir fikir oluşmasını sağlayabilir. Mekanların size neler hissettireceğini ve ruh halinizi göz önünde tutun.

Analiz edin. Hangi aksesuarın daha çok dikkat çekeceğini değerlendirin. Kapı, pencere, kartonpiyer, süpürgelikler gibi mimari detaylar için seçeceğiniz kontrast renkler farklılık yaratır. Kolon ve kirişleri duvarlarla aynı renge boyayarak görsel olarak sadeleştirebilirsiniz. Ayrıca aynı tonlarda perdeler de oldukça dikkat çekici duruyor.

Her koşulda gerçekleştirin. İstediğiniz mekanı hayal etmekten vazgeçmeyin, kollarınızı sıvayın ve işe başlayın. Seçimlerinizi yaparken etkilendiğiniz mekan fotoğraflarını göz önünde tutun ve zorlanıyorsanız profesyonel yardım alın.

Kendinize eziyet etmeyin. Dekorasyonda her zaman birden fazla doğru cevap vardır. Televizyon ünitenizi direk görebileceğiniz modern bir rafa ya da bir TV dolabına yerleştirebilirsiniz. Her iki seçenek de uygulanabilir.
Hep tasarruflu davranmayın. Kanepe, perde ve zemin gibi temel seçimlerde bütçeyi düşünmelisiniz. Çünkü bu uzun vadede sizi etkileyecektir. Aksesuar satın alırken pazarlık etmeyi ihmal etmeyin.

Eleştirmeyin. Dekorasyon sürecinde hataları gözden kaçırabilirsiniz, bu yüzden kendinizi çok sık eleştirmeyin. Eğer hata yaptığınızı düşünüyorsanız daha yaratıcı çözümler bulmaya çalışmalısınız. Tasarımcılar hataları doğru kullanarak oldukça sürprizli mekanlar yaratabiliyorlar.

Evim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.