Gebelik testi ne zaman yapılmalı

Adet döneminiz gecikti ve sizlerde acaba hamilemiyim diye düşünüp hemen sakın test yapmayın derim. Çünkü hamile olsanızda bildiğiniz gibi evde yapılan testlerde sonucu yanlış vermesi ve hamile olsanızda tam gelişimi olmadığı için hamile göstermez. O yüzden eğer idral testi kendiniz yapmak isterseniz adetiniz 3-4 gün geçsin yada tam sonuç için kan testi yaptırın yanılma payınız olmaz…

İdrarda gebelik testi ilişkiden hemen sonraki günlerde sonuç veremez. Genellikle doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesi olana kadar bekleyip o günlerde testi yapmak gerekir.

gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi olunca yapılmalıdır. Bu testte gebelik çıkmazsa güvenilirliği arttırmak açısından 1 hafta sonra test tekrarlanmalıdır. Bu şekilde ilk testte %90 olan test günenilirliği ikinci test yapılırsa %95′lere kadar çıkar.

Testin pozitif (gebelik var) göstermesi negatif (gebelik yok) göstermesine göre daha günenilirdir. Yine de her tür adet gecikmesinde test neyi gösterirse göstersin doktora başvurmalısınız çünkü test gebelik gösterse bile bu normal bir gebelik olmayabilir, dış gebelik olabilir. Test gebelik yok gösterse bile farketmeden gebe olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.