Glutensiz Yiyecekler

Daha çok arpa ve buğdayın içerisinde bulunan gluten, bir takım protein grubu olarak bilinmektedir. Vücutta fazla bulunması zararlıdır ve dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Özellikle de çölyak hastalarının tamamen uzak durmaları gereken bir proteindir. Bu hastalar tarafından glutensiz yiyecekler tüketilmeli, mümkün olduğu kadar organik ve yerel yiyecekler tercih edilmelidir.

Gluten İçermeyen Besinler

Sağlıklı yağlar: Susam yağı, pastörize veya organik tam yağ, saf zeytinyağı, badem sütü, zeytin, ceviz, cevizyağı, tohumlar, peynir türleri içeriğinde gluten bulunmayan besinlerdir.

Protein: Balık, yumurta, ot ile beslenen hayvanların eti, kümes hayvanları ve av hayvanları da glutensiz yiyecekler arasındadır.

Sebze ve meyveler: Yeşil yapraklı sebzeler, mantar, karnabahar, karalahana, yeşil fasulye, taze soğan, zencefil, meksika turpu, su kestanesi, maydanoz, kırmızı biber, avakado, lahana turşusu, enginar, sarımsak, arpacık, rezene, domates, balkabağı, yeşil kabak, limon, patlıcan ve üzüm cinsi meyveler.

Glutensiz tahıllar: Karabuğday, amarant, pirinç, kinoa, darı, sorgum ve teff gluten içermeyen tahıllar arasında yer almaktadır.

Sizler de glutensiz yiyecekler tercih ediyor ve kolayca bu besinlere ulaşmak istiyorsanız www.dogaevinizde.com adresine bakmadan geçmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.