Göz Kanlanması, Göz Kanlanması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Göz kanlanması denilen durum oluştuğunda, gözün üstünde kan yayılması gibi bir şey söz konusu değildir. Herhangi bir nedenden dolayı gözün konjonktiva denilen beyaz kısmındaki damarların büyümesi ile damarlar daha görünür hale gelir ve sanki göz kanlanmış gibi bir izlenim oluşturur. Göz kanlanması bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

Göz Kanlanması Nedenleri
Göz kanlanmasını günlük hayattaki sıradan nedenler tetikleyebildiği gibi, çok önemli hastalıkların bir belirtisi de olabilmektedir. Göz kanlanmasının nedenlerine maddeler halinde bakmak gerekirse karşımıza aşağıdaki gibi bir tablo çıkmaktadır.

– Klimalı ortamlar aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havaya maruz kalınmasından kaynaklanan göz kuruluğunun oluşması
– Gözlerde herhangi bir alerjik durumun söz konusu olması
– Göze toz, tüy gibi bir yabancı cisim kaçması
– Uzun süre bilgisayar ya da televizyon ekranına bakılması (kişide konjonktivit rahatsızlığı varsa, bu eylemler gözün kanlanmasına daha kolay neden olmaktadır.)
– Lens kullanmak
– Çeşitli hastalıkların ilk belirtisi

Göz Kanlanmasına Hangi Hastalıklar Neden Olabilir?
Göz kanlanması yaklaşık 30 kadar hastalığın ilk belirtisi olabilir. Bu hastalıkların en önemlilerinden bir tanesi üveit hastalığıdır. Üveit hastalığında gözün ön tabakasında, orta tabakasında ya da arka tabasında meydana gelen üveit reaksiyonu gözün dış kısmındaki damarların genişlemesine ve gözün kanlanarak, kızarık görmesine neden olur. Önceleri yalnızca gözün kızarması ile başlayan üveit hastalığı, daha sonra görmede azalmaya da neden olur. Bunun dışında gözün iç tabakalarında oluşan bir iltihap durumu da göz kanlanmasına neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.