Güvenli ve Kolay Zayıflama Nasıl Mı Olur?

Zayıflamak önemli bir eylemdir. Güvenli ve sağlıklı bir biçimde kilo kaybetmek her insanın öncelikli hedefidir. Bazı önerileri dikkate aldığınızda ve eksiksiz uyguladığınızda güvenli ve kolay bir biçimde zayıfladığınıza tanıklık edebilirsiniz.

Zayıflama hedeflerinizi bir kâğıda yazın.
Hedefleriniz neler? Öncelikle bu soruya bir cevap vermelisiniz. Kendinize neden kilo verme ihtiyacı içerisine girdiğinizi ve ortalama olarak ne kadar kilo vermek istediğinizi not almalısınız. Hedefiniz belli olduğunda ona ulaşmak için daha net bilgiye sahip olursunuz.

Dengeli beslenin
Dengeli beslenmek sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlığınızdan şüphe etmeden zayıflamak istiyorsanız dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Öğünleri atlamadan sağlıklı besinler tüketmelisiniz.

Evde yemeye özen gösterin
Özellikle dışarıda yenilen yemeklerin hangi koşullarda pişirildiği büyük bir muammadır. Dolayısı ile evde yemek yemeniz sağlık açısından oldukça doğrudur. Böylelikle daha sağlıklı ve dengeli yemek yiyebilirsiniz.

Günde 6 öğün yiyin
Öğünlerin artması daha fazla yemek yemeniz anlamına gelmemelidir. Öğünlerde yenilen porsiyonların daha azalması öğünlerinde artması demektir. Böylelikle günün her saatinde kendinizi tok hissedebilirsiniz. Ayrıca sindirim daha kolay olacağı için yediğiniz yemek kilo aldırsa dahi oranı az olacağı için çabuk yakılacaktır.

Yavaş yavaş yiyin
Yemek yemenin en doğru biçimi yavaş hareketler ile yenilmesidir. Özellikle Yemek geçişleri arasında 5-6 dakikalık bir dinlenme molası daha önce yediklerinizin

sindirilmesi açısından oldukça faydalıdır.

Tatlılardan uzak durun
Zayıflama sürecinde tatlılar adeta sizin düşmanlarınız olmalıdır. Tatlı ihtiyacınızı meyvelerden karşılamalısınız. Tatlılar yüksek kaloriye sahiptir örneğin bir porsiyon çikolatalı pasta için yaklaşık 2-3 saat egzersiz yapmanız gerekebilir. Bu durumda tatlılardan uzak durmanız sizin yararınıza olacaktır.

Spor yapın
Düzenli spor tüm diyetlerin başlıca unsurudur. Spor yapmak vücuttaki yağların yakılması için gereklidir. Dolayısı ile günlük spor aksatılmamalı ve yapılan spor programına mutlaka uyulmalıdır.

Uykunuzu iyi alın
Uyku düzensizliği birçok problemi beraberinde getirmektedir. Bunlardan bir tanesi de kilo problemleridir. Vücut uykusuzluk halinde aşırı hormon salgılar ve bu salgılanan hormonlar kişide açlık hissi yaratabilir. Dolayısı ile ekstra yemek yenilmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle normal bir insan için yeterli olan uyku mutlaka alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.