Hurma’nın Faydaları

100 gram hurma 282 kaloridir. Demir ve kalsiyum yönünden zengin olan hurmanın 100 gramı günlük demir ihtiyacının %6′sını, kalsiyum ihtiyacının %4′ünü karşılar. Yine 100 gram hurmada yaklaşık 2,5 gram protein bulunmaktadır.

Hurmanın 100′e yakın çeşidi olmakla birlikte ülkemizde 2 farklı hurma satılmaktadır. Daha büyük olan ve daha sık görmeye alıştığımız 1 adet Medjool hurması yaklaşık olarak 24 gramdır ve 66 kalori içerir. Daha küçük olan Deglet Noor hurmasının tanesi ortalama 7 gramdır ve 20 kalori içerir

Hurmanın yararları arasında ilk anda sayabileceklerimiz kabızlık, bağırsak bozuklukları, kalp problemleri, cinsel güçsüzlük ve ishale iyi gelmesidir. Ayrıca sağlıklı kilo almak için yüksek kalorili doğal bir ürün arıyorsanız hurma tam size göre. Tatlı bir yemiş olan hurmanın en büyük dezavantajı kalorisinin büyük çoğunluğunun şekerden gelmesidir. Bu nedenle diyet listelerinde pek tavsiye edilmez ve kan şekeri yüksek olanların dikkatli tüketmesi gerekir.

Hurmada bulunan vitamin ve mineraller ise şu şekildedir; K, C, B6 vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, bakır, çinko, selenyum, potasyum ve fosfor mineralleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.