Isırgan Otunun mucizelerine tanık olun

Dün, “göğüs büyütme formülümüz” başlığında ısırgan otu çayı içerek başarılı sonuç aldığımızdan bahsetmiştim. Merak edip ısırgan otunun diğer faydalarını araştırdım, gerçekten mucizeler sunuyor!

Demir eksikliğini gidermek, sistit rahatsızlığını iyileştirmek için birçok faydaya sahip ısırgan otu; bence doğanın bize sunduğu harika bitkilerden biri…

Şimdi ısırgan otunun faydalarını maddeler halinde bir inceleyelim;

1- Bağışıklı sistemini güçlendirir.

2- Kanı temizler.

3- Isırgan otunda mide,bağırsak, safra kesesi,karaciğer ve pankreas salgılarının uyarılmasını sağlayan maddeler bulunur. Yani bu durum, sindirim sistemini düzenlerken, safra kesesi taşlarının oluşumunu ve mevcut taşların büyümesini engeller.

4- Saç dökülmesini azaltarak, saça parlaklık kazandırır ve kepeği önler.

5- Böbrek taşı oluşumunu önler ve böbrek taşı düşürücü etkisi vardır.

6- Kanı temizlediğinden egzema tedavisi için ısırgan çayı içilebilir.

7- Yorgunluk ve bitkinlik hisseden kişiler bir kaç günlük ısırgan küründen sonra, gözle görülür enerji artışı gözlemlerler. Isırgan otu vücuda direnç verdiğinden dolayı yaşlanma sürecini yavaşlatır.

8- İçerdiği bol demir minerali sayesinde kansızlığa iyi gelir.

9- Bahar nezlesi gibi alerjik durumlarda ısırgan çayı alerji belirtilerini azaltır.

10-Romatizma ve gut hastalıklarında destekleyici olarak kullanılabilir. Yine kanı temizleme özelliği sayesinde, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Isırgan Otu Kullanımı:

Isırgan Otu Çayı: Bir çorba kaşığı kıyılmış ısırganotu, bir su bardağı su ölçüsünde haşlayarak demlenir. Günde 2 su bardağı içilir. Taze olarak için.
Isırgan Tohumu Çayı: Bir tatlı kaşığı ısırgan tohumu öğütülerek ya da dövülerek toz haline getirilir. 1 su bardağı kaynak suyun içinde 2-3 dakika demlendikten sonra içilir. Günde 2-3 bardak içilemsi tavsiye edilir.

Isırgan otu tentürü : Taze ısırgan otunun köklerini güzelce yıkayıp ince ince kıyın. Kıydığınız ısırgan otu köklerini bir şişenin içine doldurun. Üzerine çıkacak kadar 40 derece etil alkol ekleyin. Şişeyi 14 gün boyunca hergün çalkalamak kaydıyla güneşte bekletin. 14 gün sonra şişenin içindeki suyu süzüp koyu bir şişenin içinde saklayın. Bu tentür saç diplerine masaj uygulandığında hem saç dökülmesini engeller, hem yeni saçların çıkmasını sağlar. Hızlı saç uzatmaya da yardımcı olur. Tentür, aynı zamanda eklem gibi ağrıyan bölgelere sürüldüğünde faydalıdır.

Banyo: 3 avuç doğranmış ısırgan (kökleriyle beraber) 4 litre suyun içinde 12 saat bekletildikten sonra kaynama sıcaklığına gelene kadar ısıtılır. Problemli bölgeye 2-3 kez banyo yapılabilir.

Saç yıkama: 5 avuç kurutulmuş ısırgan yaprağı 5 litre suyyun içinde kısık ateşte kaynama derecesine kadar ısıtılır. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür. Bu suyla saç yıkanır. Aynı zamanda kökleri de saç yıkamak için kullanabilirsiniz. 3 avuç dolusu ince kıyılmış ısırgan kökü, 12 saat suda bekletildikten sonra kaynama derecesine kadar ısıtılır. 10 dakika bekletilip süzülür. Saçlar bu suyla yıkanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.