Kadınlarda Kısırlaştırma Yöntemi

Kısırlık, doğurganlığın sona ermesidir. Çoğu kadının başına gelen bir sorundur. Ama bazı kadınlarında kendi tercihi doğrultusunda olmaktadır. Sizlere bu yazımızda kadınlarda kısırlaştırma işlemi nasıl yapılıyor bundan bahsediceğiz. Kadınları kısırlaştırma ameliyatı hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Genel anestezi altında günübirlik olarak uygulanmaktadır. Asla eskiye dönüşü olmayan bu yöntemi yaptırmadan önce dikkatli düşünüp doğru kararı verdiğinizden emin olun. Şimdi gelelim kadını kısırlaştırma yöntemi nasıl oluyor, buyrun.

Karın içine laporoskop olarak isimlendirilen küçük bir fiberoptik teleskop sokulur. Karın içine karbondioksit gazı doldurarak dokular ile organlar birbirinden ayrılır. Fallop tüplerine kalıcı plastil klipsler takılır veya kaoterize edilere tuba kısımları ikiye ayrılır. Eğer tüpler bu yöntemle görülmezse mini laporotomi adındaki yöntemle karın cildi 3-4 cm kesilerek açık operasyon yapılır ve tüpler bağlanır. Hasta spiral kullanıyorsa işlem esnasında vaginal olarak çıkartılır. Çeşitli yöntemlerle korunmaya çalışan bayanlar(örn doğum kontrol habı) bunu uygulattıktan sonra korunmayı bırakabilirler.

En güvenilir doğum kontrol yöntemi olan kısırlaştırmanın olumsuz yanları arasında şunlar var: Ameliyat sonrası ağrılar, laporoskopi ile yapılmışsa gaza bağlı ağrılar meydana gelebilir. Yöntemin başarısızlık oranı 500 de 1 dir.

Kişi daha sonra çocuk sahibi olmak isterse plastik operasyonla açılır ve açılma ihtimalide % 75?dir. Bu sebeple uygulatılmadan önce enine boyuna düşünülüp kesin karar verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.