Kekik Suyunun Faydaları ve Zararları

Bitkilerin faydalarının yanında zararlarıda vardır.Herşeyi yerinde gerektiği kadar kullanmak lazım.

Direk cilt üzerinde de kullanılabilen kekik suyu çoğunlukla bir yan etki oluşturmaz. Ancak daha kuvvetli olan kekik yağı hassas cildi olanlarda kızarıklığa ve kaşıntıya neden olabilir.

Yemeklerle birlikte normal miktarlarda kekik tüketiminin gebelik ve emzirme döneminde herhangi bir etkisi görülmemektedir. Fakat kekik suyu veya kekik yağı gibi takviyelerin bu gibi hassas dönemlerde etkisi konusunda yeterince çalışma bulunmadığı için tüketmemeniz tavsiye edilir.

Mercanköşk’e (keklikotu, güveyiotu, yabani mercanköşk, farekulağı olarak da bilinir) alerjisi olanlarda kekik alerjisi görülme olasılığı yüksektir.

Kekik bazı kişilerde kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu yüzden bir operasyona girecekseniz operasyon öncesi ve sonrasında aşırı kanamanın önüne geçmek için kekik suyu kullanımını en az 2 hafta öncesinde bırakmalısınız.

Yine aynı nedenden ötürü eğer pıhtılaşmayı engelleyen ilaçlar kullanıyorsanız kekik suyu bu ilaçların etkisini arttırabilir ve yaralanmalarda daha çok kan kaybetmenize neden olabilir.Kan inceltici ilaçlar arasında; aspirin, clopidogrel, Voltaren, Cataflam, Advil, Mo trin, Anaprox ve diğerlerini sayılabilir.

Kekik suyunun zararları genel olarak fazla tüketimle ilgili olduğundan size uygun dozaj konusunda bir uzmandan bilgi almalısınız. Ne kadar kekik suyu tüketmeniz gerektiği yaşınıza, sağlık durumunuza ve diğer size özel değişkenlere göre farklılık gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.