Kısırmısınız okuyup öğrenin

Bir kişinin kısır olup olmadığının tartışılabilmesi için kadınların 35 yaşın altında olmaları, en az bir yıl süreyle korunmadan hamile kalmaya çalışmış olmaları, ve eğer 35 yaşın üzerindelerse en az 6 ay olmak üzere bunu denemiş ve hamile kalamamış olmaları gerekmektedir.

Eğer yukarıda sayılan şeyler sizin için doğruysa o zaman ilk önce bir jinekoloğa giderek araştırmaya başlayabilirsiniz. Eğer bulgular daha kompleksse o zaman bir Endokrinolok’a müracaat edebilirsiniz. Bu ilk konsültasyon için yanınızda götürmeniz gerekenler:

1- Varsa sigorta evrakları, doktoru tavsiye eden kişilerin isimleri.
2- Medikal raporlar- Jinekoloji (kadın için), Üroloji (erkek için)
3- Varsa ameliyat rapoları.
4- X-Rays ve raporlar (Hysterosalpingogram).
5- Yeni smir testi ve mamogram.
6- Laboratuvar testleri- kan tahlilleri, varsa check-up sonuçları, hormon testleri, rubella titer, ve meni analizi.
7- Aybaşı günleri- En az 3-6 aylık aybaşı başlangıç tarihleri.

Kısırlık değişik şekiller alabildiği gibi buna neden olan sebepler de çeşitlidir. Bilinmesi gereklidir ki bu ilk konsultasyon sadece bir tanı konulmasında çok küçük bir bölüm oluşturur ve tedavi planı hakkında çok az şey söyler. Eşlerden birine kısır tanısı konmuşsa çiftler araştırmanın tamamlanması ve tedaviye başlanabilmesi için en az 1 ay olmak üzere bir kaç ay beklenmesi gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Kısırlık tedavisinde başarı oranı %60’tır.

Tabii ki bu işin sadece medikal kısmı. Bir de eşlerin kendi aralarında karar vermelerini gerektiren duygusal ve maddi problemleri halletmeleri gereklidir. Kısırlık tedavileri genellikle uzun sürmekte, pahalı ve çok sabır gerektiren bir durumdur. Ayrıca %40 başarısızlık oranı da mevcuttur.
Kısır olup olmadığımı nasıl anlarım? Kısır olup olmadığımı nasıl anlarım? hakkinda aciklamalar Kısır olup olmadığımı nasıl anlarım? konusunda bilgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.