Kozmetik Sihirli Değnek Değildir !

Ege Üniversitesi (EÜ) Ege Meslek Yüksekokulu Güzellik ve Cilt Bakımı Programı Öğretim Görevlisi Nursel Altunkaynak, kozmetik ürünlerden mucize beklenemeyeceğini belirterek, ”Yer çekimine de dur diyemeyiz ancak uygun ürünlerle veya kaymak, zeytinyağı, nar ve lor maskeleriyle yaşlanmayı geciktirebiliriz” dedi.
Altunkaynak, 2002 yılından bu yana saç ve cilt bakımı konusunda eğitim ve hizmet verdiklerini söyledi.

Güzellik sektörüne kalifiye personel yetiştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Nursel Altunkaynak, program çerçevesinde oluşturulan merkezde de bitkisel ürünlerle cilt gençleştirme uygulamaları yaptıklarını belirtti.

Ciltteki kırışıklık ve veya sarkmaların biyolojik yaşlanma ile geliştiğini bildiren Altunkaynak, ”Kozmetik ürünlerden mucize bekleyemeyiz, yer çekimine de dur diyemeyiz ancak uygun ürünlerle veya kaymak, zeytinyağı, nar ve lor maskeleriyle yaşlanmayı geciktirebiliriz ya da kötü görünümü hafifletebiliriz” dedi.

Kuru ciltlere kaymak maskesi, lekeli ciltlere limon suyu
Nursel Altunkaynak, kuru ciltler için kaymak maskesi önerdiğini, sütün kaymağını haftada 2 kez 10-15 dakika süreyle yüzüne sürenlerin, cildini canlandırabileceğini kaydetti.

Çok kuru ve hassas cilde sahip olanların işlenmemiş zeytinyağını yüz ve göz bölgesine sürebileceğini anlatan Altunkaynak, şöyle konuştu:”Lekeli ciltlere limon suyu, nar veya dut özlerini tavsiye ediyoruz. Göz altı morluğu da taze ve tuzsuz lorun kullanılmasıyla giderilebilir. Selülitli bölgeye salamura tuz ile yapılan peeling faydalı olacaktır. Tüm maskeler haftada iki kez ve 10-15 dakika süreyle uygulanabilir. Bu yöntemlerle daha genç ve bakımlı bir cilt görünümüne kavuşmak mümkün olabiliyor. Ancak spor, bol su tüketmek, sebze ağırlıklı beslenmek ve stresten uzak bir yaşam güzel görünümde hepsinden büyük önem taşıyor.”

”Krem seçerken dikkat etmeli”
İnternet sitelerinde çok sayıda güzellik kremi reklamı bulunduğuna da dikkati çeken Altunkaynak, her ürünün her cilde uyum gösteremeyebileceğini, krem seçiminde dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

Reklamı yapılan her kreme itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayan Nursel Altunkaynak, ”Kremlerin cilt tabakasında büyük zararı olacağına inanmıyorum ama faydası da olmayabilir. Cilde daha çok asitli ürünler veya bazı cihazların yanlış kullanımı zarar verebilir. Söz konusu kremlerin, ürünlerin, cihazların kullanımında doktora danışmalı” dedi.

”Uygun fiyata gençleştiren merkez olarak çalışıyoruz”
Alkunkaynak, döner sermaye sistemi ile çalıştıklarını, üniversite personeline hizmet sunduklarını söyledi. Üniversite dışından talepleri de karşıladıklarını anlatan Altunkaynak, sözlerini şöyle tamamladı: ”Etik kurallar çerçevesinde çalışıyor ve hijyene büyük önem veriyoruz. Sınırımızı biliyoruz ve botoks gibi doktor uygulamalarını gerçekleştirmiyoruz. Bitkisel ürünlerden oluşan maskelerle cilt gençleştirme, temizleme uygulamaları yapıyoruz. Fiyatlarımız da sektör fiyatlarının en az yüzde 50 altında. Güzellik merkezinde belki 200 liraya yapılan cilt temizliğini 40 liraya gerçekleştiriyoruz. Oksijen bakımı, göz bakımı, selülit giderici masaj fiyatlarımızın seans ücreti de 60 ve 75 lira arasında değişiyor. Hem uygun fiyatlarla gençleştiren hem de eğitim veren bir merkez olarak çalışıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.