Mide krampları

Mide ağrıları hiç çekilmez bir ağrıdır. Yanması ve ağrısı insanları canından bezdircek duruma gelir. Bunun yanı sıra birde kramp şeklinde ağrıları vardır. Bunlar ile baş etmek sizin elinizde mide kramlarınız geçmesi için uzmanlarımınızın yazısına kulak verin…

Mide kramplarında oldukça acı çekilir fakat onları rahatlatmaya yarayan ev yapımı ilaçları elde etmek mümkündür. Mide kramplarının birçok olası nedeni vardır ve onu sindirim organları, aort, böbrekler, dalak ya da başka bir bölgedeki enfeksiyonlar etkiliyor olabilir. Egzersizlere rağmen kadınlarda bu tip ağrılar özellikle menstrüasyon (adet) döneminde rutin haline gelmiştir. Ağrının şiddetli olması ciddi olduğu anlamına gelmez.

Kolon kanseri veya erken apandisit gibi ağır hastalıklar hafif ve geçici kramplar doğururken, basit bir gaz sindirim sistemini uyararak şiddetli ağrılara sebep olabilir. Kramp düzeyine göre karar vermek bu nedenle yanlıştır. Elinizden bir şey gelmiyorsa doktorunuza başvurun. Karın ağrısı olduğunu anlamak için kaburganın altında pelviste hissedilmesi gerekir. Eğer adet sancısıysa adetin en fazla ilk 2 günü olur. Böbrek taşı, idrar enfeksiyonu ya da spazm belirtisi de olabilir.


Hafif kramplar için, rahat bir koltuğa geçin ve derin nefes alma tekniğini kullanın. Üşümekten kaçının, sıkı ve kalın giyinin. Güzel şeyleri düşünün. Nefese odaklanın 1-2 sn aralarla hızlı nefes alıp verin. Bol bol dinlenin mümkünse uzanarak.

Karışık içeceklerde, alkolden, kafeinli ya da karbonhidratlı içeceklerden uzak durun. Süt, ayran, portakal suyu ve su tercih edilir. Sancı zamanında 1-2 saat sonrasına kadar katı yiyecekler yemeyin. Pilav, muz, tost gibi ağır olmayan şeyleri 2 saat sonra tüketin. Asitli ürünler, domates, fast food ve süt ürünleri tüketmeyin. Karın kasları egzersizleri yapın. Yoga yapın. Egzersizi ağır aşırı yapmayın. Kendinizi sıcak tutun. Sıcak bir banyo yapın.doktor önerisi olmayan aspirin gibi ilaçları kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.