Normal Doğum Nasıl Olur?

Hamile bayanlar nasıl doğum yapacağınıza karar verdiniz mi? Doğum çeşitlerinden en eski yöntem olan normal doğumu tercih edenlerdenseniz, normal doğum hakkında merak ettiğiniz her şey bu başlık altında toplandı.

Normal Doğum Nasıl Olur?

Normal doğum 38-42 gebelik haftaları arasında, kendiliğinden başlayan rahim kasılmalarıyla, başla gelen tek bir bebeğin anne ve bebeğe zarar vermeden vajinal yolla canlı olarak doğmasıdır. Bu doğum biçiminde dışarıdan müdahale gerekmez, sağlıkçıların görevi doğumu izlemek ve tehlike belirtilerini zamanında fark etmektir.
Normal doğumda, bebek doğduktan en geç otuz dakika sonra plasenta ve zarları da kendiliğinden rahimden dışarı atılır. Normal bir doğumda yaklaşık 300 ml kadar kan kaybı olur. Doğum için geçen süre 24 saatten daha azdır. Sağlıklı bir doğum eylemi güç olmayan fizyolojik bir olaydır.
Normal doğum annenin normal yaşantısına dönmesini çabuklaştırır.
Annenin ve bebeğin, hastanede yatış süresi kısadır.Bebeğiniz için gerekli, ideal besin içerikli anne sütünün gelmesi daha hızlı olur.Bebeğe anestezi uygulanmamış oluyor. Doğum esnasında bebek ciğerlerindeki sıvıyı atıyor. Anne bebeğini hemen emzirmeye başlıyor. Doğumdan sonra yaklaşık 24 saat içinde taburcu olunabiliyor. Anne normal hayata daha çabuk geri dönebiliyor.
Normal doğum yapan kadınlar daha kolay kilo veriyor.
Riskli bir durum saptanırsa sağlıklı bir sonuç elde edebilmek için diğer doğum yollarından birine karar verilir. Gebelik miadı 40 haftadır. Yani son adet tarihinin ilk gününden itibaren yaklaşık 40 hafta sonra doğum beklenmelidir. Bu sürenin hesabı için son adet tarihinin ilk gününe 9 ay ve 7 gün eklemek gereklidir. Gerçekte bu hesaplanan tarihten 15 gün önce veya sonrayı kapsayan dönem içinde doğum gerçekleşebilir.
Doğum yönteminin nasıl olacağı, anne adaylarının 9 ay boyunca en fazla düşündükleri konuların başında geliyor. normal doğum eyleminin ne zaman başlayacağının önceden bilinememesi ve uygunsuz zaman ve ortamlarda başlayacağı korkusunun anne adaylarını tedirgin ettiğini belirterek, Bu korkuları ortadan kaldırmak için anne adayının doktoru tarafından önceden bilgilendirilmesi gerekiyor. Normal doğumda anne ve bebek arasındaki duygusal temasın daha yoğun olması, doğum sonrası karşılaşılan depresyonun şiddetini azaltıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.