Pilates Nasıl Yapılır ?

Minder üzerinde yapılan pilates(matwork) çalışması genelde grup dersleri şeklindedir ve çoğu zaman sadece bir pilates minderi bu çalışmayı yapmak için yeterlidir. Bazen de top, lastik vb. ekipmanlarla pilates egzersizleri çeşitlendirilir.

Aletli pilates egzersizlerinde kullanılan aletlerin en yaygını reformerdır. Reformer haricinde chair, barrel, cadillac vb. aletler de vardır, ancak en temel ve yaygın kullanılan alet reformer olduğundan burada aletli pilates yerine reformer diyerek devam edeceğim.

Reformer egzersizleri ile matwork egzersizleri arasında pilatesin temel ilkeleri açısından çok büyük farklar yoktur. Matwork egzersizlerinde daha çok kendi vücut ağırlığımızı kullanırken, reformerda buna yayların yarattığı direnç de eklenir.

Matwork egzersizlerinde eğitmeniniz çeşitli canlandırmalar ile hareketi nasıl yapmanız gerektiğini anlatır. Örneğin; “Bacaklarınız 1 ton ağırlığında ve siz bacaklarınızı karın kaslarınızın gücünü kullanarak merkeze getiriyorsunuz” diyerek karın kaslarınızı kullanmanızı sağlamaya çalışır. Bu canlandırmalarla hedeflenen şey, hareketin doğru yapılmasını ve hareketi hissetmenizi sağlamaktır. Böylece belli kas gruplarını en yüksek kapasiteyle ve en doğru biçimde çalıştırmanız mümkün olacaktır. Reformerda ise yaylar ve ipler sayesinde siz gözünüzde canlandırmaya gerek kalmaksızın kendiliğinden hareketi ve direnci hissedersiniz. Kısacası matwork çalışmasında uygulayıcının hareketi hissetmesi ve doğru yapması için biraz daha çaba sarf etmesi gerekir. Ancak matwork çalışması da belirli bir süre eğitmen eşliğinde yapılıp doğru bir şekilde öğrenildikten sonra kendi başınıza evde ya da herhangi bir yerde istediğiniz zaman yapabileceğiniz bir çalışmadır. Ayrıca grup dersleri yalnız başına sıkılan ve sosyalleşmeyi de seven kişiler için daha keyifli bir çalışma olacaktır.

Reformer çalışmasını daha çok yaş, rahatsızlık ya da hiç spor geçmişi olmayan kişilere başlangıçta önermekteyiz. Şöyle ki, fıtık, skolyoz vb. omurga rahatsızlıkları olmak üzere matwork grup derslerine eşlik etmesi mümkün olmayan rahatsızlıkları kişilerin bire bir eğitmen eşliğinde reformer dersleri alması gerekmektedir. Ayrıca gruplarda homojenliği sağlamak zordur, dolayısı ile hiçbir spor geçmişi olmayan bir kişi daha önce az ya da çok spor yapmış insanlarla aynı grupta matwork derslerine eşlik etmekte zorlanacaktır. Ya da yaş ortalaması genç veya orta yaşlılardan oluşan bir gruba giren yaşlı bir kişi grubun yaptığı hareketleri yapamayacaktır hatta yapmaması gerekmektedir.

Tabi reformer derslerinin bir avantajı da eğitmenin tamamen kişiye ve ihtiyaçlarına özel bir egzersiz programı hazırlayacak olması ve kişiyle ve ihtiyaçlarıyla özel olarak ilgilenmesidir. Bu sebeple de reformer dersleri ücret olarak matwork derslerinden daha pahalıdır.

Aslında pilates dersi almaya karar verdiğinizde yapacağınız pilates türünden çok eğitmenle yapacağınız işbirliği önemlidir. Hem matwork hem de reformer derslerinde ortak nokta konsantrasyon, odaklanma, doğru nefes, istikrarlı ders takibi gibi konularda kararlı ve disiplinli olmanızdır. Bu bakış açısıyla yaklaştığınızda ve pilatesi hayatınıza geçirdiğinizde ister reformer dersleri ister matwork grup derslerini seçmiş olun ikisinden de büyük ölçüde fayda göreceksinizdir.

Keyifli ve sağlıklı günler dilerim,

Elif Yılmazer Öztaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.