Planlı regl olmak İsteyenler ?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte, hepimiz tatil derdine düşer ve bununla ilgili çeşitli hazırlıklarda bulunuruz. Hele bir de çıkacağımız tatil zamanı belli ise, herşeyimizi bu zamana göre ayarlamaya çalışırız. Hanımlar, bu hazırlıklar sırasında regl dönemi sorunu ile karşı karşıya kalabilirler, adet dönemi tam olarak tatil sırasına gelen hanımlar büyük zorluklar ile karşı karşıya kalabilirler. İşte bu arkadaşlarımız için hazırladığımız bu makalemizde, regl dönemi değiştirme anlamında önemli bilgiler sunuyoruz meleklerim..

Regl olan kadın ne mayonun, ne de şortun içinde rahat eder. Kendine güveni azalır. Hep bir kontrol arzusu yaşar.

Petim, tamponum kaydı mı? Üzerime bulaştı mı? Potluk yapıyor mu? En fenası da denize, havuza girememek. Cesaret edip girenler bile korku ve endişeden tadını çıkaramazlar. Kanama sırasında denize ve havuza girmenin tıbben sakıncası yok. Ama yine de daha konforlu bir tatil için (doktor kontrolünde) progesteron hormonu alarak yumurtlamanızı dolayısıyla kanamayı önleyebilirsiniz.

Önce yaygın olan bir yanlışı düzeltelim: Çok yoğun, şiddetli ve ağrılı kanaması olanlar dışındaki kadınlar regl zamanlarında da tampon koyarak havuz veya denize girebilirler. Çünkü deniz veya havuz suyu vajinadaki normal negatif basınçtan dolayı vajinaya giremez.

Yine de şu veya bu sebepten deniz veya havuza girmek istemeyenlerin, kanama günlerini önceden planlayıp bir doktor denetiminde değiştirmeleri de mümkün. Tatile çıkmadan önce kanamalı günleri geride bırakabilir veya tatil dönüşüne kadar erteleyebilirsiniz.

Kadınlara bu şansı veren bir hormon. Kadınlarda zaten var olan yumurtlama hormonu, yani progesteron. Bunun için progesteronun değişik tipleri kullanılıyor. Genellikle 28 günde bir regl olan kadınlarda, reglin 21′inci günü alınmaya başlanıyor. Adet olmayı istedikleri günden iki gün öncesine kadar devam ediliyor. Hormon almak ürkütebilir. Ancak tıbbi verilere göre ilacın sakıncaları yok denecek kadar az.

Aslında progesteronun iştah açma, göğüs ve karında hafif dolgunluk ve gaz yapma gibi yan etkileri olabilir. Fakat bu belirtilerin tümü adetten sonra kayboluyor. İleriye dönük kalıcı bir etkisi ise yok. Yani ”hormonlarla oynamak” anlamına gelmiyor. Sadece reglde kontrol sizde oluyor.

‘Havuz ve deniz sefalarından sonra vajinal mantar iltihabı sıklıkla görülebilir.’ Bunu da düzeltelim: Kadınların havuz veya denizden mantar kapması mümkün değil. Fakat vajinada bulunan ve uykuda olan mantar, havuz ve denizden sonra enfeksiyon haline dönüşebilir. Islak mayolarla uzun süre kalınması da bu tatsız duruma zemin hazırlıyor. Mantar eğilimi olanlara, yani sıklıkla mantar şikayetleri bulunanlara önerilerimiz şunlar:

Havuza veya denize girdikten sonra yıkanın ve kurulanın. Ondan sonra güneşlenmeye çıkın.

Olanağınız varsa mayonuzu kurusuyla değiştirin.

Yaz aylarında bacak arasının çok sıcak ve nemli olması da mantar ihtimalini artırıyor.

Yine vücutlarında mantar eğilimi olan bazı kadınların deniz veya havuza girmeseler dahi mantar iltihabına daha sık yakalandıkları da biliniyor.

Mantar enfeksiyonu iç dudaklarda şişme, vajinadan gelen beyaz bir akıntı (akıntı özellikle küçük beyaz parçalar şeklinde) kendini belli ediyor. Yoğun kaşıntı, tahriş, yanma, sızı, ilişkide güçlük ve bazen idrara dahi çıkmakta zorluk yaratabiliyor. Günümüzdeki modern yöntemlerle 2-3 gün içinde hızla tedavi edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.