Raşitizm hastalığı

Raşitizmin ne olduğu, bitkisel yöntemlerle nasıl tedavi edildiği ve belirtilerinin neler olduğunu bu makalemizden öğrenebilirsiniz. Hepinize acil şifalar dileriz.

Daha çok küçük çocuklarda görülen, kötü beslenmeden, vitamin eksikliğinden ileri gelen bir kemik hastalığıdır. Çoğunlukla 3 ilâ 10 uncu aylar arasında kendini gösterir. 4-16 yaşlan arasında, hattâ daha ileri yaşlarda da görülebilir.

Kemiklerde sertleşmeyi sağlayan kalsiyumla fosforun yerleşebilmesi için D vitamin’ gereklidir, eksikliğinde kemik yapısı bozulur, kemikler yumuşak kalır. Yumuşak kemikler vücut ağırlığını çekemeyeceklerinden eğrilir, iskeletin biçimi bozulur.. Bileklerde, parmaklarda şişkinlik, belkemiğinde sağa sola eğrilir, bacaklarda içe, dışa doğru çarpıklık, leğen kemiğinde daralma, göğüs kafesinde yassılaşma, göğüs kemiğinde öne doğru çıkma görülür.


Raşitlik çocuklarda baş büyük, boyun kısa; karın şişkindir. Baş derisinde bol miktarda terleme, kafa kemiklerinde çukurluklar görülür. Dişler geç çıktığı gibi üzerleri çizgili, çentiklidir, kireci azdır. Bu dişler çarpık çurpuktur, kolayca çürürler.

Çocuklarda çabuk büyüme, bol miktarda unlu yemeklerle beslenme, raşitizm meydana getirir.

Tedavi ve korunma şekli: Raşitizmden korunmak için çocuklara, hele ilk aylarda günde en aü 1 litre anne sütü olmazsa başka sütlerden içirmelidir. Süt hem kalsiyum bakımından zengin, hem de yeteri kadar D/vitamini bulunan besindir. Bunun yanında, yumurta sarısında, tereyağında da yeterli miktarda D vitamini bulunur.

Balıkyağı D vitamini bakımından çok zengindir. Tedavide yalnız gıda vermeli yetersiz olduğundan bir çocuk hekimine derhal müracaat ederek vereceği ilâcı ve iğneleri aynen uygulamak gerekir.

Raşitizm Hastalığının Bir Başka Tanımı ve Bitkisel Tedavisi İçin Şifalı Bitkiler

• Tanımı: Çocuklarda biçim bozukluğuna sebep olan bir ke­mik hastalığıdır.

Nedenleri: D vitamini, kalsiyum, fosfor eksikliğinden veya dengesizliğinden meydana gelir. Yetersiz beslenme ve güneş ışın­larından faydalanamamak veya çocukları iyice örtüp güneş ışınla­rından sakınmak bu hastalığa neden olur. Bazı vakalarda, vitami­nin bağırsaktan emilememesi ya da bobreklerdeki anormallikten dolayı atılması olabildiğinden tedavi nedenin tedavisidir.

Belirtilerinde, çocuk zayıf olup, çıkık bir karnı vardır. İshal ve kansızlık görülür, kemikleri yumuşak olduğundan, uzun ke­mikler bükülür ve bacaklarda şekil bozuklukları belirir.

Öneriler: Bir kova (5 lt.) soğuk suyun içine dört avuç dolu­su su keneviri katılıp on iki saat bekletildikten sonra iyice kay­natılıp, süzülerek banyo suyuna katılıp yirmi dakika süresince banyo yapılır.
Bitki 2-3 defa daha kullanılabilir.

* Bir litre suyun içine, bir adet çam kozalağı katılıp kayna­tılmasının ardından süzülerek gündeüç öğün birer çay fincanı içilir.

* Bir kova (5 İt.) soğuk suyun içine ince kıyılmış dört avuç dolusu ceviz yaprağı katılıp on iki saat bekletildikten sonra iyi­ce kaynatılıp, süzülerek banyo suyuna katılıp yirmi dakika süre­since banyo yapılır. Bitki 2-3 defa daha kullanılabilir.

* Bir miktar ceviz içi küçük parçalara bölündükten sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf zeytinyağı eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde vücut bu cevizyağı ile ovulur.

* Bir litre suyun içine, ince kıyılmış bir avuç lahana yapra­ğı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez sa­bah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

* Bol miktarda havuç ve turp salatası yenir.

* Süt ve sütten elde edilen gıdalar, yumurta ve balıkyağı içilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.