Sigara dumanı göz kuruluğuna neden oluyor

Sigara sağlığa önemli ölçüde zararlar vermektedir. Her geçen gün zararlarına bir yenisi eklenen sigara, aynı zamanda göz kuruluğuna da sebep olmaktadır. Sigara dumanına maruz kalan kişilerde yaygın olarak görülen göz kuruluğu sorunu yaşam kalitesini etkileyerek ciddi bir sağlık problemi haline dönüşüyor.

Başkent Üniversitesi’nde görevli Uzman Dr.Destan Nil Kulaçoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Gözyaşı üç tabakadan oluşmaktadır. Yapılan çalışmalar sigaranın gözyaşının yağ tabakasının özelliğini bozduğunu göstermektedir. Yağ tabakası, göz yaşının buharlaşmadan göz yüzeyinde kalmasını sağlar. Sigara dumanının gözyaşının buharlaşmasını artırması sonucunda hastaları oldukça rahatsız eden göz kuruluğu belirtileri çıkmaktadır” dedi.

Gözde batma, yanma, kaşıntı ile başlayan semptomlar tedavi edilmediği takdirde gözyaşı dengesi bozularak göz kuruluğu hastalığına yol açmaktadır. Bu konu üzerinde yapılan çalışmalara göre; Sigarayı bıraktıktan ya da içilen ortamlardan uzak durulduğu takdirde suni gözyaşlarının da kullanımı ile kişi günlük yaşamına sorun yaşamadan devam eder.


2000’li yılların başında Wisconsin Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırma sonucuna göre Amerika’da 10 milyondan fazla kişi bu hastalıktan dolayı günlük hayatlarında zorluklarla karşılaşmakta ve yaşam kalitelerinde düşüş yaşamaktadır. Yapılan bir araştırmada 3.703 kişiden 534’ünde ağır şiddette, grubun kalanınında ise orta ve başlangıç seviyesinde olmak üzere bu göz kuruluğu tespit edilmiştir.

Araştırmanın en ilgi çeken ve ürkütücü sonucu ise sigara içen ya da sigara içilen ortamda bulunan kişilerde göz kuruluğu hastalığının içmeyenlere oranla 2 kat daha fazla görülmesidir.

Katarakt ve sarı nokta hastalığı gibi ciddi hastalıkların da etkenlerinden birinin sigara olduğu bilinmektedir. Sigara, kişilerde özellikle görme düzeyinde azalma, merkezi görememe, düzensiz görme gibi başka belirtilere de yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.