Tırnağı Moraran Okusun

Tırnak Morarmasının Nedenleri:
Tıp dilinde “Siyanoz” olarak adlandırılan tırnak morarması; özellikle astım hastalarında sıkça görülür. Astım krizi esnasında nefes almakta zorlanan hasta, vücuduna yeteri kadar oksijen alamaz. Bu nedenle kan değerleri normalin altına düşerek, belirli bir aşamadan sonra tırnakların morarmasına neden olur.
Tırnak morarması çoğu Bronşit hastasında da kalıcı olarak görülmektedir. Hayatlarını bu hastalık ile sürdürdükleri için metabolizmaları düşük Oksijen seviyesine adapte olmuştur. Ancak Bronşit hastalığının ilerleyen dönemlerinde tırnağın tamamen morarıp kaybedilmesine neden olabileceğinden, dikkat edilmesi gerekir.
Akciğer Embolisi denen ve akciğer damarlarının tıkanmasına neden olan bir hastalık da tırnakların morarmasına neden olabilir. Ayrıca daha önce kalp krizi ya da spazmı geçirmiş kişilerin, tırnak morarmasına karşı ekstra dikkat olması gerekir. Kanda Oksijen miktarının azaldığını haber veren tırnaklar, yakın bir zamanda tekrar kalp krizi geçirebileceğinizin habercisi olabilir. Vakit kaybetmeden doktorunuza giderek, gerekli testleri yaptırmanız yararınıza olacaktır.
Tırnak morarması tedavisi:
Tırnak morarması genel olarak yukarıda bahsedilen hastalıklardan kaynaklandığından, vücudunuzun adeta ”haberci” olarak kullandığı bir durumdur. Tırnaklarınızda morarma varsa bunun ciddi bir hastalıktan kaynaklanabileceğini idrak ederek, en kısa sürede gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir. Bu şekilde doktorunuzun erken koyacağı bir tanı sayesinde, hayati risk taşıyan hastalıklara karşı önlem alma şansınız olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.