Trigliserid Nedir

trigliseridin ne olduğunu, trigliserid neden yükselir ve trigliseridi nasıl düşürürüz sizler için araştırdık. Bu rahatsızlıktan muzdarip olan ziyaretçilerimiz için işte makalemiz:

Trigliserid Nedir

Trigliserid aslında doğal yağlardan meydana gelen bir maddedir. Bu maddeyi 3 yağ asidi ve 1 gliserolün oluşturmaktadır. Hem bitkisel hem de hayvansal olabilmektedir. Bitkisel olan trigliseridler oda sıcaklığında sıvı halde bulunurken hayvansal olanlar katı durumda var olurlar.
TRİGLİSERİD OLUŞUMLARI
Trigliserid olarak adlandırılan bu maddeler bedenimizde besin ve enerji deposu olarak mevcuttur. Bu trigliseridler bedenimizde, alınan besinlerin fazlalıklarından oluşur. Oluşma yerleri organların yüzeyleri ve etrafları ile deri altı olmaktadır. Daha basit şekilde ifade etmek gerekirse bağırsaklardan geçen besinlerden kalan maddelerin yağlaşması denebilir.
TRİGLİSERİDLERİN GÖREVLERİ NELERDİR?
Öncelikle trigliseridler enerji depolarıdır. 1 gram trigliserid 9 gram enerji ihtiva etmektedir. Tüm canlılardaki diğer önemli görevi deri altında birikenler bu canlılarda vücut ısısını sağlamakta ve korumaktadır. Etrafında biriktikleri organların çeşitli darbelerden daha az zarar almalarını sağlarlar. Bunların dışında trigliseridlerin görevleri şunlardır;
*
Kandaki yoğunluk miktarını ayarlayarak tansiyon hastalıklarında önleyici olurlar.
*
Yapısına ilave olan bir takım inorganik maddeler ile bedenimizin ihtiyacı olan inorganik madde seviyesini oluştururlar.
*
Karbonhidratlar ile birleşerek karbonhidrat koruyuculuğunu sağlarlar.
*
Hücre zarının yapısına katılarak hem hücre zarının esnekliğini sağlar hem de bazı vitaminlerin hücre tarafından emilmesini kolaylaştırırlar.
BESLENME AÇISINDAN TRİGLİSERİD
Her besin maddesinde olduğu gibi trigliseridin azı karar çoğu zarardır. Bazı trigliserid çeşitleri vardır ki bedenimiz üretemez ve dışardan alınması gerekir. ( örneğin omega6 ve omega3 gibi)
Bunun yanı sıra bazen alınan ürünlerde yer alan fazla yağlar nedeniyle bedenimizde, kanımızda gereğinden fazla trigliserid birikebilmektedir. Bu nedenle çeşitli hastalıklar (kolesterol, stres, depresyon gibi hastalıklar) oluşabilmektedir. Kandaki yağ oranının artması ve kolesterol direkt olarak trigliserid fazlalığı ile ilgili hastalıklardır.
Çeşitli sebepler bedenimizdeki trigliserid oranlarını artırabilmektedir. Bunların en başında kandaki yağ değerlerindeki artışlardır. Şeker hastalığı, bazı tip böbrek hastalıkları, ağır enfarktüs ve pankreas iltihaplanması gibi hastalıklarda buna neden olabilir. Tüm bunlara ek olarak bazı gebelik önleyici ilaçlarında bu sonuca neden olduğu bilinmektedir.
FAZLA TRİGLİSERİD BELİRTİLERİ VE ZARARLARI
Genel olarak sinsi ilerleyen bir hastalık olup kesin olarak kan tahlili ile anlaşılabilir. Fakat bununla beraber zaman içinde sık sık tekrarlayan baş ağrıları, sürekli olarak yorgunluk hissi, tansiyon seviyelerinde meydana gelen birtakım dengesizlikler ve ensede meydana gelen ağrılar trigliserid için bazı uyarılardır.
Eğer bir insanda yüksek trigliserid varsa çeşitli hastalıklar ve zararlar meydana gelebilmektedir. Bunlar felç, kalp ve damar bozuklukları, depresyon ve stres bozuklukları, bazı tansiyon problemleri ve damar sertliği olarak bilinmektedir.
TRİGLİSERİD ORANLARI NASIL OLMALIDIR?
trigliserid oranları kadın ve erkeklerde farklı değerlerde olmaktadır. Bayanlarda 35-135 mg/dl, erkeklerde ise 40-160 mg/dl değerleri arasında olmalıdır. Bunların altında ve üstündeki değerlerde olması trigliserid düşüklüğü ve yüksekliğinden bahsedilmektedir.
Yüksek trigliserid değerlerine sahip olan kişilerin bu değerlerinin düşürülmesi, tedavi edilmesi gerekir. Tedavi ilaç ya da ilaçsız olarak yapılabilmektedir. trigliserid değerlerinin düşürülmesinde en önemli etken kişilerin hareketli bir hayata sahip olmalarıdır. Yani egzersiz ile dolu bir yaşam trigliseridin düşürülmesi için önemlidir. Ayrıca beslenme düzeni ve içeriği de dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır. Genelde Akdeniz tipi beslenme düzeni tavsiye edilmektedir.
Doktorların trigliserid düşürücü ilaçların önermesi ile tedavi gerçekleştirilebilir. İlaç, egzersiz ve besin programının yanı sıra alternatif tıp olan bitkisel tedavide uygulanabilir. Bunu sağlayan en iyi bitkisel yönteminde keten tohumu olduğu bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.