Ütü Yapmayı Eğlenceli Hale Dönüştürün

Ütü Yapmanın Püf Noktaları:

1. Giysilerinizi en düşük ve en yüksek sıcaklık gerektiren türlerine göre ayırın. İpekleri ve sentetik giysileri düşük ve orta ısıda, yünleri orta ısıda, pamuk ile ketenleri ise yüksek sıcaklıkta ütüleyebilirsiniz. Doğru ısının ayarlanması önemlidir, bu nedenle ütünün ısısını değiştirdikten sonra birkaç dakika ısının ayarlanması için bekleyin.
2. Giysilerinizi ütüledikten sonra hemen askıya asın ya da katlayıp yerine kaldırın.
3. Ütü yaparken asla dairesel hareketler kullanmayın. Çünkü kumaşı esnetip uzatabilirsiniz. Giysilerinizi boyuna ütüleyin ve kırışıklıklarınızı buhar püskürterek yok edin.
4. Masa örtüsü ya da perde gibi büyük parçaları ütülediğinizde ütü masasının yanına sandalye yerleştirin ve ütülediğiniz bölümü sandalyenin üzerine dikkatlice yerleştirin. Ayrıca büyük parçaları havluyla kaplanmış bir masanın üstünde de ütüleyebilirsiniz. Ancak masanızın buhardan ve yüksek sıcaklıktan etkilenmeyeceğinden emin olun.
5. Hassas kumaşları pamuk bir kumaş, mendil ya da tülbent ile ütüleyin. Ayrıca bu giysilerin parlamasını önlemek için tersinden ütüleyin.
6. Ütü yaparken uzatma kablosu kullanmak zorundaysanız, 12 amperlik kablo kullanın. Daha düşük amperdekiler aşırı ısınabilir ve yangın çıkarabilir.
7. Pilili bir etek ya da kumaş ütülerken alttan bastırın. Önce pililerin iç kısmı sonra dışını ütüleyin. Pilileri buhar püskürterek ayarlayın.
8. Kırışıklıkların tamamen kaybolması için ütüyü bitirdikten sonra giysileri birkaç saat bekletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.