Uykunuzda Terliyorsanız Okuyun

İlaçlar: Antihipertansifler, alkol, antidepresanlar, löprolidin, niasin, tamoksifen ve ateş düşürmek için kullanılan ilaçlar gece terlemelerine neden olabilir. Eğer düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ilacın prospektüsünü okuyarak gece terlemesi gibi bir yan etkisi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Enfeksiyonlar: Uykuda terleme bazen bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara verdiği tepki olarak ortaya çıkabilmektedir.

Kanser: Gece saatlerinde, uykuya geçerken ya da uykuda terleme nedenleri arasında bazı kanser türleri de bulunmaktadır. Gece terlemesi lenfoma’nın B-semptomları adı verilen vücut sistemi üzerinde yarattığı etkiler arasında yer almaktadır. Lenfoma hastalarında gece terlemeleri kesin nedeni bilinmemekle birlikte, kanserli hücreye dönüşen hücrelere karşı vücudun bağışıklık sistemi tepkisinin gece terlemeleri ve ateşe neden olabileceği düşünülmektedir.

Menopoz: Menopoza giren kadınların neredeyse %70′i “sıcaklık basması” olarak adlandırılan ani terleme yaşamaktadır. Vücut sıcaklığının artmasına bağlı olarak yaşanan terleme genellikle gece saatlerinde ortaya çıkar. Bu gece terlemeleri perimenopoz ve erken menopoz döneminde östrojen düzeylerinin düşmesi nedeniyle oluşur. Menopoz döneminde oluşan ateş basması ve gece terlemelerini azaltmak için özellikle öğle saatlerinden sonra kafein, alkol, baharatlı gıdalar tüketmeyin.

Düşük Kan Şekeri: Düşük kan şekerinin bir çeşidi olan nokturnal hipoglisemi uykuda terlemeye neden olabilir. Hastalığın belirtisi olarak gece uyandığınızda çarşafın ve pijamanızın nemli olduğunu görebilirsiniz. Buna sabah kalkınca halsizlik ve baş ağrısı da eşlik edebilir.

Hormon Bozuklukları: Bazı hormon bozuklukları kan basıncını arttırıp kalbin daha hızlı çalışmasına neden olarak uykuda ya da gece saatlerinde terlemeye yol açabilir. Ayrıca tiroid bezlerinin aşırı tiroid üretimi olan hipertiroidizmin bir sonucu olarak da gece terleme yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.