Uykunuzu Getirecek Bitkileri Açıklıyoruz

Papatya: Yüzyıllardır sinirleri yatıştırmak ve uykuya geçişi kolaylaştırmak için kullanılan papatya çayı aynı zamanda anksiyete tedavisinde de yardımcı olarak içilebilir.

Kediotu: Uyumaya yardımcı bitkiler arasında gösterilen kediotu ile hazırlanan çay düzenli olarak tüketildiğinde olumlu etkisini gösterebilir. Bitki uzmanları, kediotunun papatya gibi uykusuzluk çekilen gecelerde kullanılmasından ziyade günlük olarak tüketildiğinde etkisini göstereceğini belirtiyor.

Çarkıfelek: Uykusuzluğa karşı geleneksel olarak kullanılan çarkıfelek bu alanda bazı araştırmalara da konu olmuştur. Çeşitli Avrupa ülkelerinde anksiyete tedavisi için doktorlar tarafından önerilmektedir.

Lavanta: Lavantanın çay formunda tüketilmesi nadir olarak önerilir ancak bitkinin güzel kokusunun sinirleri yatıştırdığı aromaterapi uygulamaları oldukça yaygındır. Ayrıca bitki özleriyle hazırlanan yağlarla baş ve boyun bölgesine yapılan masaj gerginliği alarak fiziksel ve ruhsal rahatlama sağlar.

Uyarılar: Aynı sakinleştirici ilaçlarda olduğu gibi sakinleştiren, uyumaya yardımcı bitkilerde bağımlılığa yol açabilir. Bu nedenle kararında tüketmek ve dönem dönem kullanımına ara vermek önemlidir. Bu bitkiler ile hazırlanan çaylar, tansiyon ilaçları, depresyon ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar, şeker ilaçları gibi düzenli kullanım gerektiren ilaçlarla etkileşime geçerek olumsuz etkilere yol açabilir. Bu etkiler hakkında doktorunuzdan bilgi alabilir ve bitki çayı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.