Vajinismus Nedir ? Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Vajinismus Nedir ?

Sorunun bilinçdışı istek ve şartlı refleks ile ortaya çıktığından bu nedeni ortadan kaldırmak için bilinçdışı süreçlerde zihinsel manevralar yapıp yeni olumlu şartlı refleks arkları oluşturmak gerekir.

Cinsellikte eşlerin bilinçsizlikten dolayı mutluluklarına mani olan vajınamus sorunu nedir yada eminim sizlerde merak ediyorsunuzdur.Artık tv kerde özellikle de doktorum programında sıkça ele alınarak insanların bilinçlenmesine yardımcı olundu ve artık bu vajınamus eşler arasında sorun olmaktan çıktı.Yetiştirilme tarzı utangaçlık ve toplum baskısı yüzünden bu sorunu gizleyen ve vajınamus sorunundan dolayı mutlu olamayan eşlerin hikayeleri artık geçmişte kalacak gibi.Terapi ile en fazla on yada on iki seansta bu sorundan kurtulmak artık çok mümkün.

Cinsel terapi sırasında çifte ayna tutma egzersizleri, idrar tutma egzersizleri, çatı kaslarını gevşetme ve kasma egzersizleri, kegel egzersizleri, parmak egzersizleri, çubuklarla genişletme egzersizleri, sınırlı penis girişi egzersizleri vb. “invivo duyarsızlaştırma”, “invitro duyarsızlaştırma” ve “pelvik taban rehabilitasyonu” öğretilir. Tedavinin birinci aşamasında invivo duyarsızlaştırma sırasında ortaya çıkan panik atağın küçük çaplı bir benzerini yaşaması hedeflenir.

İnvitro duyarsızlaştırma da ise benzer durum hastanın kendi parmağı ile değil bazı cam tüpler, plastik kanüller veya eşinin parmağı ile sağlanır. Her ikisinde de amaç; vajinanın genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesi, ilişki sırasında yaşanan panik atağın küçük bir benzerinin oluşturulması ve bununla başa çıkmayı öğrenmeyi sağlamaktır. Egzersizler sırasında yapay kayganlaştırıcıların kullanılabilir. Bu duyarsızlaştırmayla paralel olarak hastanın pelvis kaslarını tanımasını ve onlara hakim olmasını sağlayan Kegel Egzersizleri de yapılır.

Cinsel terapide eşten gelen ruhsal destek çok önemlidir. Tedavinin ikinci aşamasında ise ilişki öncesi ön sevişmenin uzun tutulması ve kadının iyice uyarılmasının üzerinde durulur. Cinsel terapistin uygun görmesi durumunda ilaç tedavisi de uygulanabilir. Cinsel terapi süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.