WordPress Eklenti Geliştirme

EKLENTİ GELİŞTİRME
WordPress eklentilerinin ne işe yaradığına daha önce değinmiştik. Bir kez daha üzerinden geçelim…
WordPress eklentileri; kolay değişiklik, özelleştirme ve WordPress sitenizi geliştirme olanağı sağlar. WordPress’in çekirdek programlamasını değiştirme yerine, WordPress eklentileri ile çeşidi işlevsellikler ekleyebilirsiniz
Eğer birileri sizin ihtiyaçlarınıza uygun bir WordPress eklentisi oluşturduysa, yapılacak ilk şey; çeşitli WordPress depolarını ve kaynaklarını aramaktır. Aradığınız eklentiyi bulamıyorsanız, bu bolüm kendi WordPress eklentilerinizi oluşturma sürecinde size yol gösterecektir.
GİRİŞ
WordPress eklentisi oluştururken takip etmeniz gereken adımları ve iyi yapılandırılmış bir eklenti için yapmanız gerekenleri görelim.
Bunlardan bazıları Eklenti ismi. Eklenti Dosyası, Eklenti Adrtsi… gibi olması gereken özelliklerdir
EKLENTİ İSMİ
Eklenti oluşturmanın ilk görevi eklentinin ne olacağı, neye hitap edeceği ve isminin ne olacağıdır Eklentiye vereceğiniz ismin özgün olmasına kesinlikle dikkat edin.Özgün olması arama motoru optimizasyonun için en önemli kriterlerinden biridir.

İyi yapılandırılmış bir WordPress eklentisi ite eklenti deposuna (http://wordpress. org/ertend/pluginsf) girip, adının özgün olduğunu doğrulamak için, wordpress.org adresinden eklenti depolarını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca düşündüğünüz isim üzerinde bir Google araması yapmakta sağlıklı olacaktır.Çünkü her sitenin seo yapılandırması farklı olucağında bu konuda bilgi edinmiş olursunuz.

Çoğu eklenti geliştiricileri eklentinin ne yaptığını açıklayan adlar kullanmayı tercih eder. Örneğin; hava durumu ile ilgili bir eklentiyi muhtemelen “hava durumu” ismiyle adlandırırlar. Böyle durumlardan olabildiğince kaçınmanızı tavsiye ederim. Yazacağınız eklenti, tek sizin tarafınızdan yazılmamış olabilir veya aynı işlevi gören fakat farklı seçenekler sunan benzer eklentiler olabilir. Bunun için farklı isimlerde, ama yazacağınız eklentinin de fazla dışına çıkmayan isimler kullanmanız faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.