Yaban Mersini Diye Yabani Ayı Üzümü Satıyorlar

Bildiğiniz gibi bazı bitkisel ürünler hastalıklara çare olarak popülerliğini korurlar. Yaban mersininin de faydaları saymakla bitmez. Özellikle yaban mersinini şeker hastalarına bir numaralı ilaç olarak sunuyorlar. Ancak her durumdan kar etmeyi amaçlayan bazı insanlar bu durumu kötüye kullanıyorlar. Yaban mersini şeker hastalarına ilaçken onlara en zararlı olan bitkilerden yabani ayı üzümü yaban mersiniymiş gibi satılıyor! Doğal olarak hastalığa iyi geleceğine hastanın durumunu kötüleştirebiliyor. Buyurun bunların ayrımını nasıl yapacağımızı öğrenelim, bilinçli tüketelim.

Yaban Mersini Diye Kanmayınız!

”Bitkisel Sağlık Rehberi” kitabının yazarı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda bitkisel ürünlere olan talebin attığını belirterek, bir çok kişinin de şifalı bitkileri bilinçsizce satın aldığını söyledi.
Bu durumun kimileri tarafından istismar edildiği uyarısında bulunan Prof. Dr. Saraçoğlu, son dönemde ”yaban mersi” bitkisinin satışında insanların aldatıldığını belirterek, şunları kaydetti:
”Yaban mersini diye insanlara başka bitki satıyorlar. Gerçek yaban mersininin buruk bir tadı vardır. Bugün insanlar şişkinlikten bahseder. Yaban mersininden bir avuç tüketildiğinde ne şişkinlik ne de gaz problemi kalır. Ama insanlara yaban mersini diye, yabani ayı üzümünü tanıttılar. Birde bunu satarken şeker hastalarına iyi geliyor diye reklamını yapıyorlar. Yabani ayı üzümünün yaban mersiniyle uzaktan yakından alakası yok ve bol şekerli. Şeker hastalığına da kesinlikle iyi gelmez aksine şeker hastalarına zararlı.”
Saraçoğlu, insanoğlunun artık doğayı ve doğal olanı aradığını belirterek, ”Ama ne acıdır ki doğaya dönüş yapan insan 1960′lı yıllardaki o doğayı bulamıyor. Bugün tabiat insanoğluna karşı savaşan bir düşman haline geldi. Yani insan bunu kendi eliyle yaptı” diye konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.