Yağlı Ciltlere Maske Önerileri

Ergenlik çağına girenlerin seksüel hormanları faaliyete geçer.Bu sebeple ergenlik döneminde ciltte yağlanma meydana gelir.

Yağlı ciltliler siyah nokta ve sivilceler ile sıkça karşılaşırlar.Yağ bir ciltte sahip olmanın tek avantajı ise kuru bir cilte göre daha geç kırışmasıdır.Özellikle sonbahar aylarında yağlanmalar artar.Siyah noktalar için doğru bakım yöntemlerini uygulayarak hem pürüzsüz hemde siyah noktasız bir ciltte sahip olabilirsiniz;)

Yağlı Ciltlere Maske


Bal maskesi
Üç kaşık bal, iki kaşık yoğurt ve biraz yulaf ununu karıştırın. Bu karışım peeling gibi etki eder. Siyah noktaları temizler. Üstelik bu maskenin ciltteki tahrişleri önleyici etkisi de bulunmaktadır

Badem maskesi
Papatya, ıhlamur çiçeği, lavanta, mürver ağacı çiçeği ve çam filizinden eşit miktarda alıp, karıştırın. Bu karışımdan 2 çorba kaşığı alıp, 150 gram kaynar su içinde haşlayın. Bu karışıma 3 çorba kaşığı badem de katıp, haşlamaya devam edin. Ardından 1 tatlı kaşığı un ve yarım tatlı kaşığı bal ilave edin. Ocaktan alın ve süzün. Sıcak şekilde karışımı yüzünüze sürün. Elbette sıcaklık dayanılır gibi olmalıdır. Yarım saat bekledikten sonra, önce sıcak sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Elma maskesi
Yarım elmayı rendeledikten sonra, iyice çırpılmış yumurta akı ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüze ve boynunuza sürüp 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Domates maskesi
Olgun bir domatesi püre haline getirin ve yüzünüzde 15-20 dakika tutun. Ilık su ile durulayın.

Salatalık maskesi
İki adet salatalığı rendeleyin sonra bir kaşık yoğurt ile karıştırın. Karışım, iyice düzgün ve pürüzsüz olunca yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Sonra durulayın. Cildiniz o kadar berraklaşacak ki, dokununca inanamayacaksınız. Ciltteki yağ  fazlasını alan, hem pratik hem çok etkili bir maske…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.