Yağlı Saçlarınızdan Kurtulun

Genel olarak yağlı saç yoktur, yağlı olan derinin kendisidir ve bu yağlı deri saçlarında yağlanmasına sebep olur. Düz saçlara sahip kişilerin derisinden salgılanan yağlar saçlarda daha hızlı yayılırlar ancak kıvırcık saçlı kişilerin kafasında yağlar saçlara daha geç yayılırlar.
Asya ırkından olan kadınların saçları düz olduğu için yağlanma problemi daha fazlayken, zencilerin saçlarında yağlanma kıvırcık oldukları için daha azdır.

Saç derisi yağlı olan kişilerin kullandıkları şampuanın özenle seçilmesi gerekir. Yağlı saçlardan kurtulmanın temel formülü saç derisinde bulunan fazla yağı uzaklaştırmaktadır. Ağır surfaktan içeren şampuanlar saçlarınızın yağını arıtarak güzelliklerini ortaya çıkarırlar.
Birçok kişi tarafından yanlış bilinen bir gerçek vardır. Şampuanların saçları yıkadığı sanılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki şampuanlar saçları yıkamak için değil, saç derisini temizlemek ve korumak için özel üretilmişlerdir. Bu yüzden şampuan seçimi sırasında oldukça titiz davranmanız gerekir. Seçimi saçınıza göre değil, saç derinize göre yapmanız en doğru seçim olacaktır. Hamile bayanların hormonları sürekli değişeceği için saçlarının yağlanması olası bir durumdur. Bu yüzden fazla telaşa kapılmanıza gerek yok.

Yağlı saçlara sahipseniz kesinlikle saçlarınızı sık sık yıkamaktan kaçının. Çünkü hergün yıkanan saç kendini korumak için daha fazla yağ hücresi üretir ve bu durum saçlarınızda ki yağlanmayı arttırır. Saçlar kesinlikle günde 1 kereden fazla yıkanmamalıdır. Saçlarınızı her gün yıkamak istiyorsanız oldukça yumuşak bir şampuan tercih etmelisiniz. Bunun yanında haftada bir kez kullanmak içinse derin temizleyici özellikle bir şampuan tercih etmeniz en doğru seçim olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.