Yalancı Sancı Nedir?

Hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının yüreği hep kıpır kıpırdır. Bebeklerine kavuşacakları anın hayalini yaşayan anne adaylarını bazen korkutan minik sancılar söz konusu olur. Anne adayları bu sancıları normal doğum sancılarından ve tehlikeli durumlardan ayırt edebilmeliler. İşte bu konuda sizlere yardımcı olacak olan bilgiler burada:

Yalancı Sancı

Yalancı sancılar sabit ağrılar değildir ve düzensizdir. Gebelikte yalancı doğum sancılarına “Braxton Hicks kontraksiyonları” denir. Bu sancılar gebellikle son trimesterde (6. aydan sonra) başlar ama daha önce de (4. aydan sonra) görülebilir. Bu yalancı ağrılar veya sancılar rahimde açılmaya ve doğuma sebep olmazlar, fakat gerçek ağrılardan ayırt edilmesi gerekir.
Peki bu sancılar nasıl olur?
– Yalancı ağrılar düzensizdir, sabit aralıklarla gelmezler, önceden geleceğini tahmin edemezsiniz. Gerçek doğum sancıları ise hep aynı aralıklarla düzenli gelir ve kaybolurlar.
– Yalancı doğum sancılarının sıklıkları ve şidddeti giderek artmaz. Gerçek doğum sancıları giderek sıklaşır ve şiddeti artar.
– Yalancı ağrılar pozisyonunuzu değiştirmekle yada hareket etmekle geçer fakat gerçek ağrılar geçmez.
– Gerçek ağrılar 30 – 60 saniye arasında sürer. Yalancı ağrıların süresi her seferinde çok değişiklik gösterir, genellikle daha kısa (15 – 20 saniye) sürer.http://www.rujlu.com/
– Yalancı ağrılar ağrı vermekten çok rahatsızlık verir tarzdadır.
Bu tür yalancı sancılar hissettiğinizde uzanıp dinlenin yada zaten yatıyorsanız kalkıp biraz yürüyün hareket edin. Bol su için çünkü vücutta su azalması da bu kasılmalara neden olabilir. Bunlara rağmen bu sancılar geçmiyorsa doktora başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.